StoryEditor

Rolnicy dla Bałtyku

  Łotewskie małżeństwo, Juris Cīrulis i Vija Cīrule, zostali Rolnikami Roku 2014 Regionu Morza Bałtyckiego w konkursie organizowanym przez WWF. Konkurs promuje osoby, które podejmują dodatkowe działania wychodzące poza obowiązujące standardy, a tym samym mają znaczący udział w ochronie środowiska Bałtyku przed eutrofizacją, odpowiedzialną m.in. za zakwity sinic oraz są przykładem dla innych rolników.  
25.09.2014., 12:09h

 

W Warszawie, w finale, spotkali się laureaci krajowi konkursu ze wszystkich dziewięciu nadbałtyckich państw. Zwycięska para z Łotwy została wysoko oceniona za wprowadzenie rozwiązań, które ograniczają spływ związków azotu i fosforu do Bałtyku, odpowiadających za proces eutrofizacji Bałtyku. Jako nagrodę odebrali czek na 10 tys. euro. Juris Cīrulis wraz z żoną, prowadzą 700 ha gospodarstwo rolno-ogrodnicze, w tym produkcję mleka od 300 krów. Na swoich gruntach odtworzyli obszary wodno-błotne, które zatrzymują azotany i fosforany pochodzące z nawożenia i hodowli zwierząt. Co więcej, wykorzystują odpady po produkcji rolnej do pozyskiwania energii we własnej biogazowni, z której ciepło ogrzewa tunele foliowe z warzywami. Swą rolniczą przygodę zaczynali 20 lat temu.

Najlepszym polskim finalistą był Wiesław Gryn z Lubelszczyzny. Na prowadzonym przez najbliższą rodzinę kompleksie ok. 700-ha Polak osiągnął znaczącą redukcję ilości stosowanych nawozów mineralnych – aż o 40%. Stosuje on bowiem system strip-till, tj. pasową uprawę bezpłużną. Szerzej o dokonaniach naszego laureata w najnowszym, listopadowym „top agrar Polska”.

Wśród wyróżnionych zgłoszeń znalazły się również dwa inne gospodarstwa. Pierwszym z nich jest gospodarstwo ekologiczne Iwony i Janusza Ślicznych ze wsi Biadacz-Kamienisko w województwie opolskim. Państwo Śliczni stosują jedynie nawozy naturalne pochodzące z gospodarstwa, płytką orkę i minimalne zabiegi agrotechniczne. Ilość stosowanych nawozów naturalnych (kompost, obornik) jest dobierana indywidualnie do konkretnej uprawy i jakości gleby. Zachowują jednocześnie śródpolne zadrzewienia i miedze. Równie dobre zgłoszenie, wyróżnione przez WWF, pochodziło z okolic Połczyna Zdroju, z miejscowości Ostre Bardo. Krystyna i Andrzej Hapka prowadzą gospodarstwo oparte na hodowli zwierząt. Dzięki stosowanym zabiegom na obszarze należącym do Państwa Hapka zwiększyły obszar swojego występowania cenne gatunki roślin. Wzrosła też zawartość azotu organicznego w glebie poprzez stosowanie wsiewek roślin motylkowych w zbożach.

Dodajmy, że ogłoszenie wyników konkursu WWF Baltic Sea Farmer miało miejsce po raz pierwszy w Polsce. Trzy lata temu zwycięzcą konkursu był Polak, Marian Rak spod Wrocławia.

 

 

 

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 07:52