StoryEditor

Rolnicy stawiają na sprzedaż bezpośrednią i RHD. Jak oceniają taką formę? [Reportaż]

Coraz więcej rolników w Polsce wybiera sprzedaż bezpośrednią, a reportaż o Kooperatywie spożywczej w Opolu doskonale pokazuje, dlaczego takie rozwiązanie zyskuje na popularności. Zobacz!

Dlaczego rolnicy decydują się na sprzedaż bezpośrednią?

Sprzedaż bezpośrednia pozwala producentom osiągać lepsze dochody, budować trwałe relacje z klientami oraz promować lokalne, certyfikowane produkty. Dzięki tej formie sprzedaży eliminowany jest pośrednik, co daje korzyści obu stronom – rolnik zarabia więcej, a konsument otrzymuje świeże produkty w przystępnych cenach.

Zobacz też: Kozi Dar i Rolnicy z Okolicy - sklep z żywnością prosto z gospodarstwa

Od małego projektu do społeczności 7 tys. osób. Historia Kooperatywy spożywczej w skrócie

Założona 13 lat temu Kooperatywa spożywcza w Opolu (początkowo mały projekt) przekształciła się w dynamicznie rozwijającą się społeczność liczącą już 7 tysięcy członków. Jak wspomina jedna z założycielek Ola Kubsda, organizacja zmieniała swoją siedzibę już sześciokrotnie, a obecnie działa w przestrzeni DOM EXPO, która spełnia jej potrzeby.

Pandemia przyspieszyła rozwój rolniczego handlu detalicznego (RHD)

Model współpracy Kooperatywy opiera się na dostarczaniu zdrowej, certyfikowanej żywności i wzmacnianiu więzi między producentami a konsumentami. Pandemia dodatkowo przyspieszyła rozwój sprzedaży bezpośredniej i rolniczego handlu detalicznego (RHD), a unijne wsparcie finansowe w ramach Działania Współpraca umożliwiło zakup sprzętu usprawniającego produkcję.

Jak opowiedziała redakcji top agrar Anna Górka, rolniczka z Lipowej Farmy w Masowie, rolnicy dzięki wspólnym wnioskom i wsparciu ARiMR mogli zakupić sprzęt, który usprawnił produkcję.

- Mamy piec konserwacyjno-parowy do pieczenia pasztetów, maszynkę do rozdrabniania mięsa, wędzarnik, który niestety już wymaga remontu, i pakowarkę próżniową, która pozwala wydłużyć świeżość drobiu – wymienia Anna Górka.

Współpraca w grupie pozwala także na bardziej kompleksową ofertę dla klientów – od warzyw po ekologiczne mięso czy ser.

Jakie są korzyści ze sprzedaży bezpośredniej dla rolników?

Dla Małgorzaty i Romana Famułów, właścicieli gospodarstwa Kozi-Dar, kluczowe było stałe miejsce sprzedaży. Dzięki inwestycjom w sprzęt oraz otwarciu sklepu w Kluczborku mają pewność, że ich sery – ale też produkty innych rolników – trafiają do szerokiego grona świadomych klientów.

- Z dofinansowania na Krótkie Łańcuchy Żywności w ramach Działania Współpraca zakupiliśmy ladę chłodniczą i przyczepę/sklep. To pomogło prowadzać działalność. Po prostu jest łatwiej klientów obsługiwać i są lepsze warunki – tłumaczy Małgorzata Famuła, dodając, że na targach Państwo Famułów jest tylko raz w tygodniu, podczas gdy sklep jest zawsze otwarty, co ułatwia klientom dostęp do produktów rolnych.

„Świadomy klient wie, czego chce”. Jak rolnicy odpowiadają na te potrzeby?

Rolnicy zgodnie podkreślają, że sprzedaż bezpośrednia przyciąga świadomych konsumentów, którzy wiedzą, czego szukają. Klienci cenią sobie jakość i różnorodność, jaką oferują lokalni producenci. Dzięki sprzedaży bezpośredniej konsumenci mogą wybrać produkty zgodne z ich potrzebami: od serów koziego czy krowiego, przez ekologiczne mięso, aż po świeże warzywa i chleb.

Obejrzyj nasz reportaż w całości i poznaj szczegóły!

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiuk
dziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Mariusz Drożdż
Autor Artykułu:Mariusz Drożdż
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. styczeń 2025 08:37