StoryEditor

Rolnicy w całej Europie protestują

Ze względu na protesty tysięcy rolników w całej Europie, wynikające ze złej sytuacji na unijnych rynkach rolnych, komitety COPA i COGECA wzywają ministrów rolnictwa UE do podjęcia działań mających na celu zwalczenie kryzysu. Spotkanie szefów resortów rolnictwa unijnych krajów odbędzie się dzisiaj.
14.03.2016., 10:03h

– Z powodu tego bezprecedensowego kryzysu rolnego w Finlandii protestowało ponad 5000 rolników – mówił w piątek Pekka Pesonen, sekretarz generalny COPA/COGECA. – W Irlandii, we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Szkocji odbywają się masowe protesty rolników i organizacji rolniczych w obliczu poważnych problemów z płynnością finansową. Wiele z tych protestów to akty desperacji – dodał.

Na skutek rosyjskiego embarga europejscy rolnicy stracili już 5,1 mld euro, co pogorszyło ich sytuację finansową dramatycznie. Zdaniem COPA/COGECA dalszy regres w rolncitwie doprowadzi do katastrofy. Przyjęty przez Komisję Europejską we wrześniu 2015 roku pakiet pomocowy w wysokości 500 milionów euro to tylko kropla w morzu potrzeb.

Tylko 25% obiecanej przez Komisję pomocy została wypłacona. KE musi teraz podjąć zdecydowane działania, jeśli chce wyżywić rosnącą europejską populację w przyszłości –mówi Pesonen.

Szefowie COPA/COGECA spotkają się dziś z przedstawicielami Holandii, która obecnie sprawuje prezydencję w UE. Chcą podczas tego spotkania wręczyć postulaty zawierające pakiet środków mających na celu złagodzenie dramatycznej sytuacji w europejskim rolnictwie.

COPA/COGECA domaga się następujących działań:

  • uzyskanie ponownego otwarcia rynku rosyjskiego;
  • wzmocnienia działań promocyjnych i korzystanie z dopłat do eksportu,
  • zwalczania nieuczciwych praktyk w całym łańcuchu żywnościowym, tak aby rolnicy mogli uzyskać większe zyski dla swoich produktów
  • dostosowania instrumentów do zarządzania kluczowymi rynkami towarowymi:
  • rozbudowy dopłat do prywatnego przechowywania produktów mlecznych;
  • aktualizacji instrumentów rynkowych dla sektora owoców i warzyw,
  • inicjowania projektów pilotażowych w sprawie wykorzystania  tłuszczu do produkcji biopaliw lub innych celów niespożywczych;
  • redukcji kosztów produkcji poprzez usunięcie taryf importowych specjalnie dla nawozów, maszyn i innych środków do produkcji;
  • wprowadzenia ulg kredytowych na inwestycje, pomocy państwa oraz dostosowania pułapu pomocy de minimis;
  • pełnego wykorzystania środków dostępnych w ramach polityki rozwoju obszarów wiejskich i krajowych systemów narzędzi, aby pomóc rolnikom w obsłudze lepszego zarządzania ryzykiem.

oprac. bcz na podstawie topagrar.com

Fot. Ignaczewski

 

 

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. listopad 2024 08:23