StoryEditor

Rolnicy wnioskują o zmiany w Funduszach Promocji. Jakie będą zasady wypłat?

Na wniosek organizacji rolniczych ministerstwo rolnictwa wprowadza zmiany w zasadach funkcjonowania ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych. Będą one dotyczyły m.in. funkcjonowaniu mechanizmu naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych.

23.07.2024., 16:00h

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów ukazała się zapowiedź nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych.

Rolnicy wnioskują o zmiany

Proponowane zmiany stanowią realizację postulatów zgłoszonych przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju, Polską Koalicję Biopaliw i Pasz Białkowych oraz Stowarzyszenie Krajowa Izba Biopaliw.

Zarówno przetwórcy jak i producenci roślin oleistych oczekują wprowadzenia rozwiązania, zgodnie z którym obowiązek naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na ten fundusz miałby powszechny charakter i sprawiedliwiej obciążał wszystkich uczestników rynku zakupu roślin oleistych bez względu na charakter prowadzonej przez nich działalności (nie preferując tym samym pośredników względem przetwórców).

Przedstawicieli branży roślin oleistych, domagali się także wprowadzenia słonecznika do grupy roślin, takich jak: rzepak, rzepik, soja, len i konopie, od których naliczane są wpłaty na Fundusz Promocji Roślin Oleistych.

Doprecyzowania zatem wymaga faktyczny moment powstawania obowiązku wpłat tak, aby zagwarantować sprawiedliwy udział wszystkich podmiotów dokonujących transakcji z pierwotnym producentem roślin oleistych.

Jakie zmiany w Funduszu Promocji Roślin Oleistych?

Mając na celu objęcie mechanizmem naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych całego wolumenu roślin oleistych wprowadzanych do obrotu, MRiRW proponuje zobowiązać do wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych podmioty dokonujące skupu roślin oleistych od ich producentów.

Do naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych będzie obowiązany każdy (podmiot) kto nabywa towar od producenta (w rozumieniu wytwórcy roślin oleistych) - niezależnie od formy prawnej oraz rodzaju prowadzonej działalności.

W projekcie ustawy zaproponowano również wprowadzenie słonecznika do grupy roślin oleistych, od wartości których jest naliczana wpłata na Fundusz Promocji Roślin Oleistych.

I wreszcie rząd zaproponował prowadzenie działań edukacyjno-informacyjnych oraz inicjatywy badawczo-rozwojowych, które umożliwią promowanie rozwoju zastosowania rodzimych surowców rolnych do wytwarzania biokomponentów oraz biopaliw ciekłych.

wk

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 20:49