StoryEditor

Rolnicy wściekli na nową „Piątkę dla zwierząt”. Źle przyjęli dalsze procedowanie projektu!

Sejm będzie kontynuował prace nad obywatelskim projektem ustawy o ochronie zwierząt. Wniosek o odrzucenie ustawy nie uzyskał większości w Sejmie. Jak tę informację przyjęli rolnicy?

wk
28.11.2024., 10:42h

- Staję przed państwem w imieniu obywatelek i obywateli, którzy oczekują radykalnych zmian w prawie, ale staję przede wszystkim w imieniu tych, którzy mówić nie mogą – w imieniu zwierząt – mówiła w Sejmie Sara Balcerowicz przedstawiciel Komitetu  Inicjatywy Ustawodawczej, który zebrał ponad pół miliona podpisów pod projektem   „stop łańcuchom, pseudohodowlom i bezdomności zwierząt”.

Co znajduje się w projekcie ustawy?

Obywatelski projekt ustawy przewiduje m.in:

  • rozszerzenie katalogu czynów uznanych za znęcanie się nad zwierzętami,
  • wprowadzenie zakazu używania wyrobów pirotechnicznych widowiskowych,
  • wprowadzenie zakazu utrzymywania psów na uwięzi (na łańcuchach) i określenie warunków bytowania psów utrzymywanych w kojcach;
  • wprowadzenie obowiązkowej kastracji psów i kotów (za wyjątkiem zwierząt utrzymywanych w celach hodowlanych przez hodowców,
  • wprowadzenie obowiązku oznakowania psów i kotów oraz utworzenie centralnego rejestru zwierząt oznakowanych,
  • doprecyzowanie instytucji przepadku zwierzęcia,
  • podwyższenie kar za zabicie zwierzęcia lub znęcanie się nad nim.

Wiele z tych punktów ustawy zostało skrytykowanych przez rolników. 

image

"Piątka dla zwierząt" tylnymi drzwiami? Tysiące rolników poniesie koszty nowelizacji ustawy!

Debata w Sejmie wzbudziła emocje

- Ustawa, którą nowelizujemy, ma preambułę: zwierzę jest zdolne do odczuwania cierpienia, a człowiek jest mu winny poszanowanie i opiekę. Proszę was, żebyśmy ponad podziałami, bez takich wystąpień przystąpili do prac nad tą ustawą, po to jest powołana speckomisja, która się tym zajmie. I błagam was, żebyśmy ponad podziałami tym się zajęli. Bo krzywda zwierząt nie ma barw politycznych – apelował podczas debaty sejmowej poseł Paweł Suski z Koalicji Obywatelskiej.

Ale już jego partyjny kolega były wiceminister rolnictwa zapowiedział głosowanie przeciwko przyjęciu ustawy.

 - Ta ustawa generuje ogromne koszty, ogromne niebezpieczeństwa, dowolność interpretacji i ja niestety będę głosować za odrzuceniem tej ustawy. Mam nadzieję, że w takim kształcie nie zostanie ona wprowadzona w życie – mówił poseł Krzysztof Ciecióra.

Ale w Sejmie pod adresem projektu padało wiele krytycznych.

-  Klub Prawo i Sprawiedliwość ma miłośników zwierząt, chcielibyśmy zwierzęta chronić, ale po bliższym zapoznaniu się z tym projektem, w którym jest kilka rzeczy dobrych dla zwierząt, muszę powiedzieć, że jest to skrajnie lewacki projekt w interesie stowarzyszeń ochrony zwierząt i stowarzyszeń hodowców zwierzą – mówił Marek Suski z Prawa i Sprawiedliwości, który zapowiedział, że jego klub jest za przepracowaniem projektu w komisji, gdyż w tym kształcie nie może go poprzeć.

- Projekt określa jako znęcanie się praktycznie wszystko: stosowanie metod wywierania presji mechanicznej na zwierzęta, stosowanie urządzeń zmuszających zwierzęta do określonego zachowania, w tym uległości, np. uprzęży, co w praktyce likwiduje możliwość chowu i hodowli zwierząt. Presją jest np. zamknięcie w oborze – przekonywał poseł Jarosław Sachajko.

Wyniki głosowania nad odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu

Podczas wczorajszego głosowania nad odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu za taki  rozwiązaniem opowiedziało się 103 posłów, w tym m.in. 63 z PiS, 23 z PSL-TD, 14 z Konfederacji oraz dwóch Republikanów. Przeciwko odrzuceniu było 147 posłów KO, 31 z Polska2050-TD, 7 z PSL-TD oraz 25 z Lewicy i Razem.

Wstrzymało się od głosu, aż 110 posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Wyniki głosowania na bieżąco komentowali rolnicy, których zdaniem nie jest to ustawa „stop łańcuchom”, ale kolejna wersja Piątki dla Zwierząt.

Dostało się także posłom PSL, którzy głosowali przeciwko odrzuceniu.

W głosowaniu nie wziął udział m.in. poseł i wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak, który tak tłumaczył to na platformie X.

Projekt ustawy trafi teraz do nadzwyczajnej komisji ds. ochrony zwierząt.

wkwk
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2024 11:54