Konkurs zorganizowany przez Krajową Radę Izb Rolniczych rozpoczął się od oceny nadesłanych prac do Wojewódzkich Izb Rolniczych, przedstawiciele wybrali najlepsze z nich, tak aby do KRIR trafiła jedna z każdego, biorącego udział w konkursie województwa.
Do biura Krajowej Rady Izb Rolniczych wpłynęło 8 prac:
– Władysława Borzęcka z woj. małopolskiego prowadząca gospodarstwo pasieczne
– Agnieszka Dobisz z woj. mazowieckiego specjalizująca się w hodowli trzody chlewnej
– Jolanta Geber z woj. wielkopolskiego, która zajmuje się uprawą grzybów, podłoża do produkcji boczniaków
– Krystyna Hapka z woj. zachodniopomorskiego prowadzi gospodarstwo agroturystyczne
– Barbara Kozłowska z woj. podlaskiego produkuje słomę do pokrycia dachów
– Teresa Łukasik z woj. świętokrzyskiego, która prowadzi gospodarstwo zajmujące się produkcją mleka i serów
– Wanda Towpik z woj. lubuskiego, która produkuje olej lniany
– Jadwiga Uchwat, która prowadzi ośrodek jeździecki
4 listopada 2019 w biurze odbyło się posiedzenie Jury (7 osób), które na podstawie karty oceny przyznało określoną liczbę punktów za spełnione kryteria. Maksymalnie w każdym z nich można było przyznać 10 pkt.
Wyniki konkursu
Po podsumowaniu punktacji kandydatek wybrano 3 innowacyjne rolniczki:
I miejsce zajęła Teresa Łukasik (235 pkt)
II miejsce zajęła Wanda Towpik (213 pkt)
III miejsce zajęła Krystyna Hapka (208 pkt)
Rozdanie nagród odbyło się podczas Centralnych Targów Rolniczych w Nadarzynie 31.01.2020 r.
Innowacyjna produkcja serów
Pierwsze miejsce w konkursie zdobyła Teresa Łukasik z woj. świętokrzyskiego. "Farma Łukasików" należy do jednego z większych gospodarstw mleczarskich w województwie świętokrzyskim i pierwszym, które zajęło się przetwórstwem tradycyjnym mleka. Od 2010 roku właściciele wytwarzają własne sery. Pracują na ok. 70 ha, w tym 40 ha łąk, 15 ha kukurydzy, 15 ha zboża. Wszystkie uprawy służą zaopatrzeniu paszowemu gospodarstwa. Dokupowane są pasze zbilansowane. Obecnie w gospodarstwie są 62 krowy oraz 23 sztuki młodzieży - cielęta i jałówki. Są to rasy polskie czarno-biała i czerwono-biała, z niewielkim dolewem krwi HF do 60% maksymalnie.
Mąż Teresy Łukasik odpowiada wraz z synem za gospodarstwo, prace polowe, maszyny, udój. Natomiast Teresa Łukasik zajmuje się przetwórstwem mleka, a w szczególności produkcja serów. Produkuje też masło, maślanki, jogurty, sery twarogowe. Buncok strzałkowski to ser podpuszczkowy, który był i jest pierwszym sztandarowym produktem ze Strzałkowa. Produkowany jest jako naturalny, biały albo z dodatkami różnymi, w zależności od pory roku.
W gospodarstwie obowiązują zasady dobrej praktyki rolniczej, które powodują zrównoważony rozwój gospodarstwa bez zagrożeń dla środowiska naturalnego. Krowy nie są poddawane intensywnej produkcji, celem gospodarzy nie jest uzyskanie najwyższej wydajności lecz dobrej jakości mleka bez szkody dla zwierząt, które tutaj traktowane są bardzo szczególnie, jak wielokrotnie podkreślali gospodarze po przyjacielsku. Wybudowane budynki gospodarcze są dostosowane do wymogów zwierząt oraz ochrony środowiska. Także budynek przetwórni - serowarni jest dostosowany do warunków określonych prze przepisy weterynaryjne w tym ochrony środowiska.
dkol
Fot. A. Różycka