StoryEditor

Rolniczy bimber a sprawa polska – minister rolnictwa tłumaczy

Nie będzie legalizacji produkcji bimbru w gospodarstwach zapewnia – minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Przyznaje jednak, że jest zwolennikiem, aby rolnicy mogli czerpać dodatkowe zyski z legalnej i w pełni kontrolowanej produkcji alkoholu. 
26.07.2019., 14:07h
Minister rolnictwa na ostatniej konferencji prasowej zwrócił uwagę, że w wielu krajach Unii Europejskiej istnieje możliwość produkcji alkoholi destylowanych, ale także nalewek, które są wytwarzane z zakupionego spirytusu i one są wyjęte z reguł, które dotyczą produkcji dużych partii alkoholi. Ułatwienia są w krajach takich jak Bułgaria, Chorwacja, Austria, Grecja, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Czech, Słowenia, Włochy i Węgry.

- W Polsce od wielu lat toczy się dyskusja, jak pozwolić rolnikom, którzy chcą dodatkowych dochodów, na sprzedaż produkcji z gospodarstw. Ja tą dyskusję wspieram. Podejmuje starania by produkcja alkoholi rolniczych na niewielką skalę w ściśle określonych warunkach gorzelni usługowych mogła być w Polsce zalegalizowana. Tego oczekuje bardzo wiele osób, choć wiem, że jest też wielu przeciwników, którzy twierdzą, że chce zalegalizować produkcję bimbru w gospodarstwach - powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Resort rolnictwa skłania się ku rozwiązaniu, najpopularniejszemu w Europie, czyli umożliwieniu rolnikom przerobu ich owoców w małych usługowych i wyspecjalizowanych destylarniach, p...
Pozostało 56% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 12:05