Minister rolnictwa na ostatniej konferencji prasowej zwrócił uwagę, że w wielu krajach Unii Europejskiej istnieje możliwość produkcji alkoholi destylowanych, ale także nalewek, które są wytwarzane z zakupionego spirytusu i one są wyjęte z reguł, które dotyczą produkcji dużych partii alkoholi. Ułatwienia są w krajach takich jak Bułgaria, Chorwacja, Austria, Grecja, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Czech, Słowenia, Włochy i Węgry.
- W Polsce od wielu lat toczy się dyskusja, jak pozwolić rolnikom, którzy chcą dodatkowych dochodów, na sprzedaż produkcji z gospodarstw. Ja tą dyskusję wspieram. Podejmuje starania by produkcja alkoholi rolniczych na niewielką skalę w ściśle określonych warunkach gorzelni usługowych mogła być w Polsce zalegalizowana. Tego oczekuje bardzo wiele osób, choć wiem, że jest też wielu przeciwników, którzy twierdzą, że chce zalegalizować produkcję bimbru w gospodarstwach - powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Resort rolnictwa skłania się ku rozwiązaniu, najpopularniejszemu w Europie, czyli umożliwieniu rolnikom przerobu ich owoców w małych usługowych i wyspecjalizowanych destylarniach, p...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Rolniczy bimber a sprawa polska – minister rolnictwa tłumaczy
Nie będzie legalizacji produkcji bimbru w gospodarstwach zapewnia – minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Przyznaje jednak, że jest zwolennikiem, aby rolnicy mogli czerpać dodatkowe zyski z legalnej i w pełni kontrolowanej produkcji alkoholu.