Rolnik aktywny zawodowo
Celem, jak zaznaczyło ministerstwo jest wypracowanie rozwiązań, które mają ukierunkowywać wsparcie na osoby, które faktycznie wykonują działalność rolniczą, a jednocześnie mają nie być uciążliwe dla rolników.
MRiRW w pierwszej kolejności planuje ustanowić katalog rolników, których działalność pozwala automatycznie uznać ich za rolników aktywnych, mowa to o rolnikach, którzy posiadają zwierzęta lub otrzymują płatności związane z produkcją.
W przypadku pozostałych rolników trzeba opracować sposób postępowania, który udokumentuje działalność rolniczą.
- Z uwagi, że zmiana definicji rolnika aktywnego zawodowo będzie istotną zmianą warunków przyznawania wsparcia bezpośredniego, niezbędne jest przeprowadzenie szerokich konsultacji w tym zakresie. Już w styczniu 2025 r. planowany jest cykl spotkań z udziałem różnych środowisk poświęcony tej tematyce - informuje Ministerstwo.
Na stronie MRiRW przedstawiono harmonogram konsultacji na 2025 rok:
- 8 stycznia 2025 r. – spotkanie z przedstawicielami samorządu rolniczego, związków i organizacji rolniczych,
- 13 stycznia 2025 r. – spotkanie z przedstawicielami jednostek doradczych i naukowych,
- 15 stycznia 2025 r. – spotkanie w Centrum Dialogu Społecznego z uczestnikami spotkań z dnia 29 lutego i 9 marca br.
Celem tych konsultacji ma być przede wszystkim wypracowanie zmiany PS WPR, które mają być następnie przedstawione Komisji Europejskiej do akceptacji.
Czesław Siekierski o rolniku aktywnym
Karol Bujoczek, Dyrektor Wydawniczy AgroHorti Media spotkał się z ministrem Czesławem Siekierskim, na kilka dni przed rozpoczęciem prezydencji Polski w Unii Europejskiej. Wtedy również poruszył on temat definicji rolnika aktywnego.
Karol Bujoczek: Wracając do zagadnień, o których rozmawialiśmy na Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu, jako uzupełnienie: jaki jest obecny stan regulacji dotyczący definicji rolnika aktywnego. Na jakim etapie jesteśmy?
Czesław Siekierski: Pracujemy w obszarze definicji aktywnego rolnika. Przygotowany jest projekt ustawy o dzierżawie i także pracujemy nad obszarem związanym z produkcyjnymi funkcjami wsi, mówiącym o tym, że wieś jest miejscem produkcji rolniczej i rolnicy tam powinni się czuć bezpiecznie i mieć pełne możliwości produkcyjne. Definicja aktywnego rolnika jest już w dużej mierze jasna.
Cały wywiad możesz przeczytać TUTAJ: Czesław Siekierski: „Rolnikom należy się sprawiedliwy przydział środków”
Bernat Patrycja
Fot: Sierszeńska