Ranking zawodów 2023
To już 3. edycja badania „Ranking prestiżu zawodów i specjalności”, zrealizowanego przez instytut badawczy SW Research. Ranking obejmuje blisko 40 kategorii zawodowych i pokazuje nie tylko nastroje Polaków, ale także informacje o tym, czego potrzebują.
Analiza rankingu dostarcza cennych informacji nie tylko na temat samej hierarchii zawodów w społecznej percepcji, ale również jest źródłem wiedzy o aktualnych potrzebach i wartościach polskiego społeczeństwa. Mocny i stabilny wizerunek takich profesji jak strażak, ratownik medyczny czy profesor uniwersytetu świadczą o powszechnym uznaniu dla takich cech jak pomoc innym, odpowiedzialność społeczna oraz wyższe wykształcenie – mówi Piotr Zimolzak, wiceprezes SW Research.
Czołówka rankingu: strażak i ratownik medyczny
Po raz trzeci na pierwszym miejscu wśród prestiżowych zawodów znalazł się strażak z wynikiem 84%. Nie zmienia się także drugie miejsce podium, gdzie ponownie uplasował się ratownik medyczny (83%). Roszady obserwujemy co roku między pielęgniarkami a lekarzami i w tym zestawieniu na trzecim miejscu znalazła się pielęgniarka z wynikiem 75%.
Zaraz za podium mamy lekarza (74%), a następnie profesora wyższej uczelni (69%), farmaceutę (68%), górnika (62%) i inżyniera (60%).
Rolnicy na 13. miejscu
Rolnik indywidualny po raz trzeci plasuje się dość wysoko z zestawieniu (10. miejsce i wysokie zaufanie do tej grupy zawodowej zadeklarowało 55,5% respondentów w 2021 r., 13. miejsce i 53% w 2022 r.). W 2023 r. 54,9% Polaków dużym i bardzo dużym poważaniem darzy rolników.
Rolnik nadal szanowany jest bardziej niż adwokat (mimo, że ta grupa zawodowa przesunęła się w górę rankingu), sędzia, oficer w randze kapitana czy policjant. Aż 10 miejsc poniżej pozycji rolników indywidualnych zajmują właściciele i dyrektorzy dużych firm.
Politycy i influencerzy najmniej szanowanymi profesjami
Nie tylko najwyższej oceniane zawody utrzymały swoją pozycję. „Umocniły” się także grupy zawodowe zamykające stawkę. Spadło poważanie dla księży oraz polityków, radnych gminy, posłów na Sejm, ministrów. Nowe kategorie zawodowe w tegorocznym rankingu to HR-owcy i pracownicy call center, którzy trafili do trzeciej dziesiątki zestawienia.
Stawkę zamykają influencerzy i youtuberzy, którzy zyskali jedynie kilkunastoprocentowe poważanie Polaków.
Polacy są konsekwentni również w negatywnych uczuciach, o czym świadczy niska o lat pozycja twórców internetowych oraz polityków. Okazuje się, że sama popularność, częsta obecność w mediach, marketingowa kreatywność czy krasomówstwo nie przyczyniają się, zdaniem Polaków, do tworzenia dobra społecznego w takim samym stopniu, co ratowanie zdrowia i życia – komentuje Piotr Zimolzak.
Pełne zestawienie 2023
al na podst. SW Research
fot. EnvatoElements