Zdaniem podlaskich delegatów, każdy rolnik dokumentację dotyczącą stanu zwierząt (księgę stada) prowadzi na bieżąco w swoim gospodarstwie. Te same dane znajdują się również w systemie IRZ ARiMR.
Delegaci z Podlasia zwrócili się też o przyspieszenie prac związanych z usystematyzowaniem definicji rolnika aktywnego zawodowo i tzw. „unijnego”. Tego pierwszego definicja jest już znana, m.in. użytkuje gospodarstwo do 300 ha, ma kwalifikacje rolnicze, od co najmniej 5 lat mieszka w gminie, w której leży przynajmniej jedna z nieruchomości, wchodzących w skład jego gospodarstwa, zaś to prowadzi osobiście.
Natomiast w środowisku wiejskim – z sarkazmem zauważają podlascy delegaci – coraz częściej występuje również pojęcie rolnika „unijnego”, a więc takiego, który rolnikiem czuje się tylko dwa razy w roku – kiedy składa wniosek o dopłaty, a następnie je odbiera, natomiast nie ma nic wspólnego z produkcją żywności. as
Fot. Sierszeńska
CZYTAJ TAKŻE: Spisz bydło do końca roku!
StoryEditor
Rolnik indywidualny i „unijny”, czyli kto jest kto?
Zarząd Podlaskiej Izby Rolniczej, realizując wniosek z Walnego Zgromadzenia, zwrócił się do prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza o podjęcie działań związanych ze zniesieniem obowiązku corocznego wykonywania spisu bydła i przekazywania go do biur powiatowych ARiMR.