– Funkcje pełni się tylko przez pewien czas, ale rolnikiem jest się przez całe życie. My rolnicy jesteśmy jedną wielką rodziną – i choć tak jak w prawdziwej rodzinie bywają lepsze czy gorsze dni, to jednak rozumiemy się dobrze. W dzień naszego święta niech wasza obecność będzie dziś przesłaniem, jak wielką rolę odgrywają rolnicy w naszym społeczeństwie – zaznaczył Leszek Grala, prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej.
Tymi słowami prezes Grala otworzył jubileusz 20-lecia DIR, na który do Trzebnicy k. Wrocławia przybyło ponad 200 rolników i gości.
Uroczystość uświetniła msza święta w bazylice trzebnickiej i gala jubileuszowa, podczas której wręczono odznaczenia resortowe i izbowe najbardziej zasłużonym osobom dla idei samorządu rolniczego.
Różne 20 lat
W tym roku poszczególne izby rolnicze w kraju świętują swe jubileusze. Pisaliśmy już m.in. o jubileuszu Lubuskiej IR, Izby Rolniczej w Opolu, Lubelskiej IR, w grudniu obchody jubileuszu planuje Wielkopolska IR Dlaczego jest to tak rozłożone w czasie?
Oto krótka ściąga:
- 1895 rok to początki izb na ziemiach polskich – pierwsze izby powstały w zaborze pruskim.
- Po I wojnie śwaitowej, w 1921 r. w konstytucji RP pojawia się zapis o samorządzie rolniczym. Rozporządzenie prezydenta RP wprowadza powszechność izb w 1928 r.
- W 1932 r. wszelkie samorządy państwowe i lokalne są zobowiązane do pracowania z izbami.
- Po II wojnie światowej izby wznawiają działalność, ale dekretem z 1946 r. samorząd zostaje rozwiązany – rzekomo za działalność na rzecz „kułaków”.
- W 1995 r. pojawia się ustawa o izbach, a rok później wybory do nich. Tempo powoływania poszczególnych samorządów w ówczesnych województwach było zróżnicowane i rozłożone nawet na okres 1996-98 r. Stąd różne miesiące świętowania jubileuszy izb w br.
- Po reformie samorządowej z 1999 r. konieczne były nowe wybory: z 49 wojewódzkich izb rodzi się 16 izb. Przykładowo, z czterech dolnośląskich izb (jeleniogórska, wrocławska, legnicka i wałbrzyska) powstaje jedna Dolnośląska Izba Rolnicza.
pł
Fot. Łuczak