StoryEditor

Rolniku – dowiedz się, o ile wzrośnie maksymalna prędkość poruszania się ciągnikiem po drodze!

Rząd zapowiada znaczne zmiany w prawie drogowym. Niektóre zainteresują rolników, a także osoby pragnące jak najszybciej zdać egzamin na prawo jazdy. Co się zmieni?

12.11.2024., 11:10h

Spis treści:

Jaka będzie dopuszczalna prędkość jazdy ciągnikiem?

Prawo jazdy dla nieletnich?

Szykuje się mała rewolucja dla kierowców, a przyjęcie nowych przepisów zaplanowane zostało na I kwartał 2025 roku, czyli niebawem! Z jaką maksymalną prędkością ciągnik będzie mógł jechać po drodze? Czy 17-latek zrobi prawo jazdy?

Jaka będzie dopuszczalna prędkość jazdy ciągnikiem?

W tej chwili na drogach ciągniki rolnicze mogą poruszać się z maksymalną prędkością 30 km/h. Zmiana przepisów przyniesie nowe regulacje – rolnicy będą mogli jechać ciągnikiem do 40 km/h. Ministerstwo infrastruktury zwiększy zatem dopuszczalną prędkość poruszania się ciągników rolniczych – ta zapowiedź pojawiła się w rządowym wykazie prac legislacyjnych. Zmiany te są możliwe, ponieważ ciągniki rolnicze mają coraz wyższe parametry bezpieczeństwa czynnego i biernego. Nie wszyscy zainteresowani będą zadowoleni, ponieważ postulaty dotyczyły podniesienia limitu do 50 km/h.

Przeczytaj także: Nowe przepisy: Szykują się zmiany w L4 – dwuzawodowcy możecie być tym zainteresowani!

Prawo jazdy dla nieletnich?

W ustawie Prawo o ruchu drogowym będzie wrzało. Proponowane zmiany:

  • zabranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej poza obszarem zabudowanym,
  • osoby mieszkające w Polsce co najmniej 185 dni w każdym roku kalendarzowym będą mogły ubiegać się o wydanie polskiego prawa jazdy.
  • osoby niepełnoletnie będą mogły zdawać prawo jazdy kategorii B (w wieku 17 lat za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów) – w tym wypadku młody kierowca będzie zobowiązany jeździć w towarzystwie z dorosłym kierowcą – do momentu ukończenia 18. roku życia.
  • koniec z możliwością obniżania punktów karnych za najpoważniejsze wykroczenia (najbardziej godzące w bezpieczeństwo ruchu drogowego) po odbyciu dedykowanego szkolenia.

Zmiany dotyczące obniżenia wieku uprawniającego do legitymowania się prawem jazdy są argumentowane zwiększeniem mobilności ludzi młodych, które ma zapobiec wykluczeniu komunikacyjnemu. 

W okresie próbnym młody kierowca nie będzie mógł:

  • jechać szybciej niż z prędkością 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym i 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej,
  • przewozić osób taksówką lub w ramach przewozu okazjonalnego.

 

Fot. envato elements

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 17:14