StoryEditor

Rosja: większość żywności ekologicznej to „podróby”

W Rosji mówi się, że do 80% żywności ekologicznej w sklepach detalicznych jest podrobiona. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Roskachestvo, niezależną firmę, która bada jakość towarów w tym kraju.
06.03.2021., 10:03h
Audytorzy zwracają uwagę, że produkty importowane z europejskimi certyfikatami ekologicznymi są znacznie mniej podatne na oszustwa. Reklamacje dotyczą tylko od 3% do 5% towarów. Większość podróbek pochodzi od krajowych producentów, chociaż oznakowanie produktów ekologicznych jest regulowane prawem w Rosji od początku 2020 roku.

Według dyrektora wykonawczego krajowego stowarzyszenia organicznego Olega Mironenko, przyczyną tego problemu jest nieodpowiedni nadzór państwowy. W rzeczywistości, z wyjątkiem kilku sieci handlowych, nikt tak naprawdę nie jest zainteresowany autentycznością produktów. Istnieje wiele firm, które chcą robić podrobione ekocertyfikaty za opłatą.

Ustawa o rolnictwie ekologicznym weszła w życie w Rosji w styczniu 2020 roku, ale nie jest odpowiednio egzekwowana. Rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa nie określiło jeszcze, który organ będzie odpowiedzialny za monitoring i w jaki sposób będzie on realizowany. Władze spierają się o to, kto jest za to odpowiedzialny.

Na przykład niektórzy producenci używają etykiet ekologicznych w języku angielskim i określają swoje produkty jako „ekologiczne”, chociaż prawo stanowi, że treść na etykiecie musi być w języku rosyjskim.

Uzyskanie certyfikatu ekologicznego od nieoficjalnie akredytowanych firm certyfikujących trwa od dwóch do trzech dni. Koszty z tego tytułu wynoszą od 139 do 5028 euro.

Po wejściu w życie ustawy o żywności ekologicznej eksperci rynkowi po raz pierwszy zauważyli, że spadła liczba podrabianych produktów. Jednak od połowy 2020 roku do dziś sytuacja zaczęła się ponownie pogarszać.

Rynek ekologiczny w Rosji był wart w 2018 roku 160 mln euro. Według szacunków ekspertów, całkowity potencjał produkcji tego typu żywności ma wynieść w przyszłości od 3 do 5 mld euro. Oczekuje się, że w ciągu najbliższych sześciu lat od 15% do 25% populacji będzie kupować produkty ekologiczne. Z kolei potencjalny obszar upraw ekologicznych w Rosji szacuje się na około 12 mln hektarów.

Źródło: AgE
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. listopad 2024 07:16