StoryEditor

Rosja zaatakowała statek z ukraińskim zbożem blisko Rumunii

Rosja ostrzelała ukraiński statek przewożący zboże w pobliżu Rumunii. Atak na Morzu Czarnym zwiększa napięcia i podnosi ceny pszenicy. Jakie będą dalsze konsekwencje?

13.09.2024., 15:30h

Ukraina twierdzi, że Rosja przeprowadziła atak rakietowy na cywilny statek przewożący zboże w pobliżu Rumunii, kraju będącego członkiem NATO. Incydent na Morzu Czarnym wywołał wzrost napięć w regionie, podnosząc jednocześnie obawy o bezpieczeństwo międzynarodowego handlu zbożem.

Zobacz też: Rosja atakuje port w Odessie. Są ofiary w ludziach

Rosja atakuje cywilny statek blisko Rumunii

W nocy ze środy na czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że rosyjska rakieta trafiła w cywilny statek transportujący ukraińskie zboże do Egiptu, tuż po opuszczeniu ukraińskich wód terytorialnych. Atak miał miejsce na wodach Morza Czarnego, w strefie ekonomicznej Rumunii, co dodatkowo podnosi napięcia, biorąc pod uwagę bliskość do członka NATO.

Zaatakowany statek towarowy pod flagą Saint Kitts i Nevis opuścił ukraiński port Czarnomorsk w regionie Odessy. W raporcie brytyjskiej firmy zajmującej się bezpieczeństwem morskim Ambrey poinformowano, że statek Aya został uszkodzony po lewej burcie, a zniszczenia objęły ładownię i dźwig.

- To bezczelny atak na wolność żeglugi i globalne bezpieczeństwo żywnościowe – cytuje Reuters ukraińskiego ministra spraw zagranicznych Andrij Sybiha. Według Zełenskiego w wyniku tego incydentu na szczęście nikt nie ucierpiał.

Naruszenie prawa międzynarodowego? Atak Rosji na cywilne statki w ogniu krytyki

Atak wywołał falę międzynarodowych reakcji. Ambasador Stanów Zjednoczonych w Ukrainie Bridget Brink stanowczo potępiła atak, oskarżając Rosję o eskalację konfliktu na Morzu Czarnym i naruszenie międzynarodowego prawa. Podobnie Rzecznik ONZ Stephane Dujarric zaznaczył, że „atak na cywilne statki i infrastrukturę portową są zabronione przez prawo międzynarodowe i muszą zostać wstrzymane”.

Incydent nastąpił w czasie rosnących napięć między Rosją a NATO. Dyskusje wśród sojuszników dotyczą ewentualnych głębszych ataków Ukrainy na Rosję, co już zdążyła skomentować i ostrzec, że te działania spotkają się z odpowiedzią. Ataki Rosji na ukraińskie statki transportujące zboże mogą mieć poważne konsekwencje dla międzynarodowej społeczności, szczególnie dla krajów Afryki i Bliskiego Wschodu, które są głównymi odbiorcami ukraińskiego zboża.

Pszenica zareagowała wzrostem cen

Atak na statek przewożący zboże przyczynił się do wzrostu cen pszenicy na rynkach światowych o 2%. Handlowcy odnotowali dwumiesięczne maksimum cen pszenicy, co wynika z obaw o dostępność zboża z rejonu Morza Czarnego. Wzrost cen zboża to kolejne niepokojące zjawisko, które może wpłynąć na globalne bezpieczeństwo żywnościowe, zwłaszcza w kontekście trudności związanych z eksportem ukraińskiego zboża.

image

Zboża nie patrzą na kukurydzę, a co z rzepakiem? – Rynkowy Serwis Spod Lady – 13.09.24 r.

Korytarz morski wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego

Po zerwaniu przez Rosję umowy z ONZ i Turcją dotyczącej eksportu zboża  Ukraina podjęła próbę stworzenia własnego korytarza morskiego, aby kontynuować dostawy. Korytarz ten biegnie wzdłuż zachodniego wybrzeża Morza Czarnego, mijając wody terytorialne Rumunii i Bułgarii, co pozwala Ukrainie nadal eksportować zboże do krajów takich jak Egipt.

Rosyjskie ataki na cywilne statki oraz porty w regionie Odessy stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa tego korytarza, co stawia pod znakiem zapytania przyszłość eksportu zboża z Ukrainy.

Na podst. Reuters

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 19:13