
Od września 2024 roku obowiązują nowe zasady przyznawania świadczenia pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. Dzięki tym zmianom więcej osób korzysta z dodatku. Skrócono wtedy czas pełnienia funkcji sołtysa, który uprawnia do pobierania świadczenia z 8 do 7 lat, a do tego zrezygnowano z wymogu kadencyjności i wymogu pełnienia funkcji na podstawie ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Ponadto, łatwiejsze jest teraz przeprowadzenie postępowania dowodowego w sytuacji, gdy sołtys nie może potwierdzić okresu pełnienia funkcji – liczbę oświadczeń od osób mieszkających w sołectwie w czasie, gdy wnioskodawca pełnił funkcję sołtysa, zmniejszono z 5 do 3.
Dodatek do sołtysa, jakie są wymogi?
To przede wszystkim wiek emerytalny: 60 lat kobieta, 65 lat mężczyzna, pełnienie funkcji sołtysa przez okres co najmniej 7 lat (nie ma znaczenia, czy miało to miejsce przed czy po 1990 roku) i brak karalności za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w związku z pełnieniem tej funkcji.
Zobacz także: Sołtyska z Palędzia – jedna z liderek polskiej wsi
Dodatek dla sołtysa – jakie stawki w 2025 roku?
Po corocznej waloryzacji, zmieni się kwota wypłacanego świadczenia. Od marca 2025 roku dodatek dla sołtysa będzie wynosił 354,86 zł. Do końca lutego 2025 roku świadczenie przysługuje w wysokości 336,36 zł miesięcznie.
Dodatek dla sołtysa – wniosek
Aby otrzymać dodatek, sołtys powinien złożyć wniosek do dowolnej jednostki KRUS. Druk wniosku dostępny jest na stronie rządowej.
Fot. envato elements