Przypomnijmy, że w styczniu 2014 roku Rosja zatrzymała napływ niektórych produktów rolno-spożywczych, w tym wieprzowiny, tłumacząc swoje działanie pojawieniem się afrykańskiego pomoru świń w krajach Europy Środkowej. To rozpoczęło dyskusję pomiędzy zainteresowanymi, która trwa do dzisiaj, a możliwe, że potrwa jeszcze kilkanaście kolejnych miesięcy.
WTO nieugięta
W czerwcu 2014 roku UE zwróciła się do Światowej Organizacji Handlu (WTO) z wnioskiem o rozstrzygnięcie sporu. W sierpniu 2016 roku WTO potwierdziła, że działania strony rosyjskiej są niezgodne z prawem handlowym. Miesiąc później Rosja złożyła odwołanie, jednak jej apelacja nie została przyjęta. 23 lutego br. WTO potwierdziła wcześniejsze orzeczenie i nakazała Rosji powtórne przystosowanie się do standardów handlowych wyznaczanych przez Organizację.
Jeśli Bruksela uzna, że rosyjskie embargo nie zostało zniesione, będzie mogła wystąpić do WTO z wnioskiem o nałożenie sankcji na Rosję, które miałyby kompensować straty na rynku europejskim, który przed zakazem z 2014 r. generował 1,4 mld euro zysku z handlu z Rosjanami.
Polityczne zamieszanie
W oficjalnym wystąpieniu przedstawiciele UE stwierdzili, że „Rosja powinna wycofać swoje nieuzasadnione środki, aby współpraca firm europejskich z ich rosyjskimi partnerami pozostała niezmieniona”, dodając, że ta „polityka protekcjonizmu” wpływa szeroko na sektor ekonomiczny.
Według Brukseli, produkty z krajów i regionów wolnych od ASF są całkowicie bezpieczne, co sprawia, że Rosyjskie embargo jest całkowicie bezzasadne.
Kara za solidarność z Ukrainą?
Dekret wydany przez Władimira Putina UE traktuje jako odpowiedz wobec nałożonych na Rosję sankcji ekonomicznych, które pojawiły się po kontrowersyjnych działaniach rosyjskich wobec Ukrainy. Bruksela spodziewa się, że Rosja nadal będzie używała embarga w rozgrywce przeciwko krajom sprzyjającym Ukrainie, w tym nie tylko europejskim, ale także USA, Kanadzie, Norwegii i Australii.
Przyszłość nadal jest niejasna
Po decyzji WTO wszyscy czekają na ruch Moskwy. Bruksela może zgłosić nieprawidłowości w handlu między Unią a Rosją, jednak postępowanie, mające na celu nałożenie kar za łamanie zasad WTO, może potrwać lata. al, źródło: Global Meat News