StoryEditor

Ukraiński minister rolnictwa zaprasza polskie firmy do wspólnego biznesu na Ukrainie

Wczoraj spotkali się ministrowie rolnictwa Polski i Ukrainy. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w lakonicznym komunikacie informuje wyłącznie, że rozmowy się odbyły. Ukraińskie Ministerstwo Polityki Agrarnej i Żywności mówi o nowym otwarciu i współpracy Ukraińców i Polaków w sektorze rolnym.

04.12.2024., 11:13h

Forum Agro&Food początkiem współpracy? 

Ministrowie rolnictwa Polski - Czesław Siekierski i Ukrainy – Witalij Kowal 3 grudnia otworzyli wspólnie Agro & Food Security Forum 2024. Organizatorami Forum są Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza i Wspólnota Producentów i Klientów Roślin Strączkowych Ukrainy a w wydarzeniu biorą udział 22 kraje i 250 przedstawicieli różnych firm. Ministrowie rolnictwa rozmawiali przy okazji tego wydarzenia.  

Współpraca ważna dla Ukrainy i Polski 

Komunikat polskiego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na ten temat jest lakoniczny i oficjalny, natomiast ukraińskie Ministerstwo Polityki Agrarnej i Żywności informuje, że współpraca w sektorze rolnym jest ważna dla Ukrainy i Polski. 

- Ukraina jest ważnym partnerem handlowym Polski. Dlatego proponuję otworzyć nową stronę współpracy między naszymi krajami, gdzie nie mówimy o przeszkodach, ale o szansach i synergiach. O tym, co możemy wspólnie osiągnąć, wykorzystując technologie, zasoby i wiedzę o Polsce na Ukrainie. W przyszłości mamy duży potencjał eksportu na rynki trzecie – powiedział minister Witalij Kowal. 

Polski sektor rolny trzykrotnie większy od ukraińskiego 

Z perspektywy ukraińskiej polski sektor rolny jawi się jako... potentat w stosunku do Ukrainy. Warto zacytować większy fragment komunikatu Ministerstwa Polityki Agrarnej: 

- Minister zauważył także, że polski sektor rolniczy wraz z przetwórstwem jest trzykrotnie większy niż analogiczny sektor produkcji i przetwórstwa rolnego na Ukrainie. W szczególności w ciągu dziesięciu miesięcy 2024 roku Polska wyeksportowała na Ukrainę produkty o wartości 5 miliardów 651 milionów dolarów. W tym okresie Ukraina wyeksportowała do Polski 4 miliardy 15 milionów dolarów. Ponadto, w 2023 roku Polska wyeksportowała (na Ukrainę) nawozy mineralne o wartości 354 mln dolarów. Wśród innych produktów: olej napędowy, nasiona, maszyny rolnicze – czytamy w komunikacie MinAgro. 

Gdzie Ukraina upatruje możliwości współpracy? 

Ukraina chce współpracować z Polską w dziedzinie przetwórstwa produktów rolno-spożywczych. Ukraiński minister rolnictwa “zaprosił polskie firmy do otwierania wspólnych przedsiębiorstw na Ukrainie”. Potencjalne obszary współpracy to np. przetwórstwo roślin strączkowych, produkcja pasz dla zwierząt czy bioetanolu.  

Stanowisko Polski w sprawie współpracy  

W komunikacie polskiego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie ma żadnej odpowiedzi na wystosowane przez ukraińskiego ministra zaproszenie.  

- Jednym z ważnych tematów rozmowy były warunki prowadzenia wymiany handlowej towarami rolno-spożywczymi między Polską i Ukrainą po przyszłym wygaśnięciu obowiązujących już od 3 lat unijnych preferencji handlowych (ATM) - informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Jak podkreślił minister Siekierski, handel rolny z Ukrainą będzie jednym z zagadnień omawianych podczas polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w pierwszej połowie 2025 r. - czytamy w komunikacie MRiRW. 

image

Siekierski: Mamy “swój Mercosur” – to Ukraina. KE nie może naruszać demokracji w UE

Czy jest szansa na współpracę? 

Czy Polska i Ukraina mogą współpracować w sektorze rolnym? Eksperci z branży twierdzą, że tak – w tych obszarach, gdzie nie konkurujemy, jak np. rośliny białkowe. Wydaje się jednak, że pytanie “czy mogą” jest źle postawione. Należałoby raczej zadać pytanie: w jaki sposób mogą?  

Polityka rolna – uwolnijmy się od sentymentów 

Decyzja polityczna o akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej została podjęta, i najprawdopodobniej nic tu się nie zmieni. Powinniśmy kierować się chłodną i racjonalną oceną zysków i strat, i negocjować jak najkorzystniejsze dla Polski warunki tej akcesji. Nie zrobimy tego będąc “w ostrej kontrze” do Ukraińców, ponieważ - jak słusznie zauważył Jan Krzysztof Ardanowski w wywiadzie dla topagrar Polska - reakcją Ukrainy na to jest “dogadywanie się” z Brukselą i Berlinem ponad naszymi głowami, co zresztą obie stolice skrzętnie wykorzystują. Czy wspólne otwarcie przez ministrów rolnictwa Polski i Ukrainy Forum Bezpieczeństwa Rolnictwa i Żywności możemy uznać za symbol nowego otwarcia we wzajemnych stosunkach?  

 

Albert Katana
Autor Artykułu:Albert Katana
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2024 14:44