Rozwiązania dla rolnictwa
W czasie piątkowej konferencji nowa minister rolnictwa Anna Gembicka razem z posłem Jarosławem Sachajko przedstawili projekty systemowych rozwiązań dla rolnictwa, która mają zwiększyć stabilność i opłacalność produkcji. Wśród nich znalazły się takie rozwiązania, jak ustawa o sprzedaży detalicznej produktów lokalnych „Lokalna półka”, ustawa o paszach, o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi oraz o uprawie konopi włóknistych.
„Lokalna półka”: sprzedaż produktów lokalnych
– Chcemy zapewnić konsumentom łatwy dostęp do polskich, lokalnych produktów. Dlatego proponujemy wprowadzenie „Lokalnej półki” w sklepach. To maksymalne skrócenie drogi transportowania produktów od pola do stołu. Dzięki temu pomijamy pośredników, a cały zysk trafi do polskiego rolnika – mówiła minister Anna Gembicka.
Na czym polegać będzie projekt „Lokalna półka”?
- Zapewnienie konsumentom dostępu do lokalnych, polskich produktów.
- Skrócenie łańcucha dostaw żywności. Przyczyni się do większej odporności dostaw na kryzysy oraz zapewni bezpieczeństwo żywnościowe na poziomie lokalnym.
- Zapewnienie w jednostkach handlu detalicznego sprzedaży produktów lokalnych takich jak: owoce i warzywa, mięso i produkty mięsne, mleko i produkty mleczne oraz pieczywo, nie mniej niż 2/3 danej kategorii produktu rolno-spożywczego w danym roku:
- w pierwszej kolejności w ramach powiatu i powiatów przyległych;
- w drugiej kolejności w ramach województwa i województw do niego przyległych;
- w trzeciej kolejności w ramach województw przyległych do województw przyległych.
- Zobowiązanie sprzedawców żywności do prowadzenia w jednostce handlu detalicznego lub hurtowego o powierzchni sprzedaży powyżej 250 m² kampanii edukacyjno-informacyjnych w zakresie produktów lokalnych co najmniej raz w roku.
- Umieszczanie na produktach lokalnych grafiki przedstawiającej flagę Rzeczpospolitej Polskiej.
Projekt ustawy o paszach
W tym rozwiązaniu chodzi o zagwarantowanie rolnikom rynku zbytu dla polskiego białka do produkcji pasz i zwiększanie białkowej niezależności Polski. W myśl tego działania firmy paszowe będą musiały kupić białko wyprodukowane przez polskich rolników.
– Wprowadzanie tego rozwiązania będzie stopniowe, rozłożone na kilka lat, aby z jednej strony rolnicy przekonywali się do tego, że opłaca się produkować polskie białko, a z drugiej strony – żeby firmy paszowe pobudowały łańcuchy produkcyjne, w których białko będą kupować od polskich rolników – powiedział poseł Jarosław Sachajko – Nie powtórzy się sytuacja sprzed kilku lat: kiedy rząd wprowadził dopłaty do roślin białkowych, rolnicy zaczęli je produkować, a firmy paszowe nie chciały tego od nich kupić. Teraz będą miały obowiązek to zrobić.
Przeciwdziałanie nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej
Zakładane efekty ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi to przede wszystkim:
- zapewnienie rolnikom możliwości sprzedaży produktów za cenę nie niższą niż koszty produkcji;
- publikacja przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej rocznych zestawień kosztów produkcji produktów rolnych z podziałem terytorialnym.
Opłacalność uprawy konopi włóknistych
Zmiana ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii ma na celu zwiększenie opłacalności przetwarzania konopi włóknistych w przemyśle. To oznacza, że dawna dozwolona zawartość substancji THC – 0,2% zostanie podwyższona do 0,3%.
– W myśl proponowanych zmian w tej ustawie rolnik będzie mógł, bez występowania o zgodę, także wytwarzać i sprzedawać produkty z produkowanych przez siebie konopi włóknistych, jeśli w konopiach tych nie ma więcej niż 0,3% THC – powiedział poseł Jarosław Sachajko.
Wśród ułatwień dla rolników mają znaleźć się m.in. brak konieczności zwracania się do wójta o zgodę na uprawę konopi, a jedynie obowiązek zgłoszenia do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz możliwość przetwarzania i sprzedaży konopi włóknistych przez rolników.
oprac. al na podst. MRiRW