Do wzięcia jest premia, której wysokość to 60 tys. zł. I w tym zakresie nic się nie zmienia. Zmieniają się natomiast kryteria dostępu do tej pomocy. Oto najważniejsze ze zmian:
1. podniesienie progu wielkości ekonomicznej gospodarstwa z 10 do 13 tys. euro. To bardzo dobre rozwiązanie, tym bardziej że jednocześnie ujednolicono wymagania w „Modernizacji gospodarstw”, gdzie o pomoc będą mogły ubiegać się gospodarstwa o wielkości ekonomicznej powyżej 13 tys. euro.
2. wprowadzenie kryterium dochodowego przy ustalaniu, czy wnioskodawca faktycznie prowadzi działalność rolniczą w celach zarobkowych. Kryterium to będzie weryfikowane za pomocą jednej z dwóch poniższych metod:
• metody dochodowej, przy której dochody z rolnictwa nie mogą stanowić mniej niż 25% wszystkich dochodów wnioskodawcy, przy czym dochody z działalności rolniczej będą ustalane na podstawie liczby hektarów przeliczeniowych i wartości przeciętnego dochodu z hektara przeliczeniowego ustalanego przez GUS,
• metody przychodowej, przy której przychody z rolnictwa nie mogą stanowić mniej niż 25% wszystkich przychodów wnioskodawcy i tu również nie będą brane faktyczne przychody z produkcji rolnej a przychód będzie ustalony na podstawie wielkości ekonomicznej gospodarstwa przeliczonej na złotówki.
Więcej zaświadczeń
Ponieważ wprowadzone ma być kryterium dochodowe lub przychodowe przy weryfikacji zarobkowego celu prowadzenia gospodarstwa, do wniosku konieczne będzie dołączenie dodatkowych zaświadczeń potwierdzających uzyskane dochody i przychody. I tak do wniosku trzeba będzie dołączyć:
• zaświadczenie z urzędu skarbowego o dochodach z tytułu prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej lub braku takich dochodów (za rok poprzedzający złożenie wniosku),
• zaświadczenie z urzędu skarbowego o dochodach innych niż z rolnictwa lub o braku takich dochodów (za rok poprzedzający złożenie wniosku),
• dokumenty potwierdzające wysokość uzyskanych przychodów innych niż z rolnictwa (pozarolnicza działalność gospodarcza, umowa o prace itp.), albo zaświadczenie z urzędu skarbowego o braku takich przychodów.
Więcej pieniędzy na RMG
Większość tych zmian ma ułatwić dostęp do pomocy szerszej grupie odbiorców. Szczególnie zniesienie obowiązku podlegania ubezpieczeniu w KRUS w pełnym zakresie przed złożeniem wniosku to wyraźny ukłon w stronę dwuzawodowców. Teraz nie rezygnując z pracy na etacie czy prowadzenie firmy będą mogli sięgnąć po premię na restrukturyzacje małego gospodarstwa. W zapowiadanym naborze trzeba więc spodziewać się dużego zainteresowania i dużej ilości złożonych wniosków. Choć już teraz wiadomo, że planowane jest przesuniecie dodatkowych 100 mln euro na premie dla małych gospodarstw, a docelowo planowane jest przyznanie tej pomocy aż 55 700 gospodarstwom. gi