StoryEditor

Rynek nawozów – II połowa roku to powrót do wyższych poziomów produkcji?

Według oceny wiceprezesa Grupy Azoty, Filipa Grzegorczyka, II połowa roku powinna charakteryzować się powrotem do wyższych poziomów produkcji na europejskim rynku nawozów.
27.04.2023., 13:04h
Podczas rozmowy z ISBnews w czasie XV Europejskiego Kongresu Ekonomicznego w Katowicach, wiceprezes Grupy Azoty Filip Grzegorczyk mówił o rynku nawozów. Jak zaznaczył, obecnie czekają na reakcję rynku na pakiet, jaki przedstawił rząd dla rolników. Jeśli rolnicy otrzymają obiecane, dodatkowe środki, a magazyny zbożowe zostaną opróżnione, może to wpłynąć na decyzje zakupowe dotyczące nawozów.

Ograniczenia w produkcji i brak konkurencyjności

Nie można jednak porównywać poziomów sprzedaży nawozów do rekordowych wyników w ubiegłym roku, do wieloletniej średniej. Grzegorczyk spodziewa się, że w drugiej połowie roku europejski przemysł nawozowy powinien powoli wracać do wyższych poziomów produkcji. Jeżeli chodzi o powrót do wyników finansowych z tego segmentu, to prognozowany powrót określono na rok 2024.

Grupa Azoty była zmuszona do ograniczenia produkcji nawozów azotowych oraz wielkoskładnikowych przez wzrost kosztów gazu. To przekłada się na podnoszenie cen przez producentów, a nawozy stają się mniej konkurencyjne niż np. te pochodzące z Chin czy Ameryki.


Dlaczego nawozy w Polsce są droższe niż w innych krajach UE? Odpowiedź Was zadziwi...

Pierwsze kroki w energetyce jądrowej

Grupa Azoty planuje, aby energetyka jądrowa zaczęła zasilać zakłady, stąd pierwsze kroki w tym kierunku. Zarząd nie wyklucza, że dostawcami mikro reaktorów dla zakładów innych niż Police zostaną inni producenci niż Ultra Safe Nuclear Corporation.

Grzegorczyk podczas rozmowy z ISBnews zaznaczył, że docelowo planują posiadać reaktory przy każdym zakładzie należącym do Grupy Azoty. Pod koniec marca 2023 roku producent nawozów poinformował o zawarciu porozumienia przez Zakłady Chemiczne Police z amerykańską firmą Ultra Safe Nuclear Corporation oraz Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie, które dotyczyło budowy i rozwoju w zakładzie w Policach badawczego obiektu energetyki jądrowej, który wyposażony będzie w technologię MMR o mocy 30 MW.

„Zielone Azoty”

W roku 2025, Grupa Azoty przeznaczyć ma kwotę 2,7 mld złotych na transformację energetyczną, na realizację programu „Zielone Azoty”.

Bernat Patrycja
Źródło: Bussinesinsider
Fot: Grupa Azoty
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 06:55