StoryEditor

Rząd idzie na ustępstwa w sprawie „Piątki dla zwierząt”, ale z samej ustawy się nie wycofuje

Rezygnacja z zakazu uboju rytualnego dla drobiu, przesunięcie przepisów zakazujących uboju rytualnego na 1 stycznia 2022 roku i system odszkodowań rolniczych - to propozycje zmian w ustawie „Piątka dla zwierząt” przedstawione przez Premiera RP Mateusza Morawieckiego i ministra rolnictwa Grzegorza Pudy.
12.10.2020., 16:10h
Rząd chyba wreszcie zdał sobie sprawę z tego, co wydarzyło się w rolnictwie od chwili wpłynięcia do Sejmu projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. W miniony piątek wicemarszałek Ryszard Terlecki obiecał rolnikom odszkodowania. Dziś premier Mateusz Morawiecki i szef resortu rolnictwa Grzegorz Puda przedstawili więcej konkretów w tym temacie. Ustępstw rządowych w ustawie jest więcej, ale chyba nie należy się spodziewać że rolnicy się na nie zgodzą.

– Miara człowieczeństwa jest nie tylko wzrost dobrobytu, ale także wrażliwość na drugiego człowieka i na przyrodę, na środowisko naturalne, a więc także i na zwierzęta. Jesteśmy odpowiedzialni za wszystko co nas otacza i powinniśmy zapewnić takie warunki chowu i hodowli aby ulżyć cierpieniu zwierząt. Z drugiej strony aby wspierać polskie rolnictwo w jego rozwoju – mówił podczas konferencji premier Morawiecki.

Jak dodał, humanitaryzm traktowania zwierząt nie jest nasza słabością, lecz nasza siłą.

– Jesteśmy po szerokich konsultacjach i chcemy zaproponować zmiany do zaproponowanej ustawy o ochronie zwierząt, co jednak nie oznacza, że chcemy odejść od podstawowego warunku, czyli humanitarnego traktowania zwierząt - podkreślił premier.

Główne założenia rządowych zmian w ustawie to:

  • dopuszczenie uboju rytualnego drobiu,
  • vacatio legis dla zakazu uboju rytualnego bydła i zakazu hodowli zwierząt futerkowych do 1.01.2022 r.
  • wprowadzenie systemu odszkodowań dla rolników, którzy nie będą w stanie się przebranżowić.
Kończąc swoją wypowiedź Mateusz Morawiecki zaznaczył, że ta ustawa w ostatecznym kształcie ma uwzględniać zarówno potrzebę humanitarnego traktowania zwierząt, jak też i potrzeby i oczekiwania rolników.

– Cała "Piątka dla zwierząt" to jednocześnie krok cywilizacyjny z jednej strony we właściwym kierunku, a z drugiej strony i tak nieuchronny. Widzimy, że coraz więcej nasi klienci z krajów gdzie eksportujemy dopytują o to w jaki sposób dochodzi do uboju zwierząt – podkreślił premier Morawiecki.

Z kolei Minister Puda podkreślał, że większość polskiego społeczeństwa popiera zakaz hodowli futerkowych oraz zakaz uboju rytualnego. Dodał, że zmiany proponują pod wpływem uwag i opinii rolników. 

– Z perspektywy naszego resortu proponowane zmiany są o tyle istotne, że uwzględniają głosy rolników. Uwzględniają głosy tych, z którymi udało nam się spotkać. Uwzględniają różne sytuacje, różne możliwości oraz - nie ma co ukrywać – różne obiekcje. Wiele z osób, które zgłaszały się do naszego resoru mówiło np. że ubój rytualny drobiu niczym nie różni się od uboju tradycyjnego – mówił minister Puda.

Do informacji podanych przez premiera Morawieckiego dodał informację o powołaniu Państwowej Inspekcji Ochrony Zwierząt. To ona ma pełnić funkcję kontrolną w gospodarstwach rolnych. Tym samym rząd wycofuje się z pomysłu nadania organizacjom pro-zwierzęcym uprawnień do wchodzenia na teren gospodarstw rolnych i zabierania rolnikom zwierząt.

Od razu nasuwa się jednak pytanie: Kto będzie pracował w tej nowej inspekcji? Istniejąca Inspekcja Weterynaryjna ma problemy kadrowe od kilku lat, ponieważ brakuje chętnych do pracy za bardzo niskie stawki. Jak zatem znaleźć pracowników? Chyba, że rząd planuje zatrudnić pracowników organizacji pro-zwierzęcych…

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. grudzień 2024 12:10