StoryEditor

Rząd przyjął projekt ustawy o finansowaniu WPR

Podczas wczorajszego posiedzenia Rządu RP ministrowie przyjęli projekt ustawy o finansowaniu wspólnej polityki rolnej (WPR), który wdraża do prawa krajowego unijne rozporządzenia dotyczące finansowania WPR w nowej perspektywie finansowej 2014-2020.
15.04.2015., 09:04h

Pierwsza z różnic pomiędzy poprzednią a obecną perspektywą finansową w ramach wydatków na WPR dotyczy okresu finansowania i rozliczania realizowanych w ramach PROW przedsięwzięć. W PROW na lata 2007-2013 obowiązuje zasada n+2, która oznacza konieczność rozliczenia wszystkich finansowanych programów do końca drugiego roku kalendarzowego następującego po ostatnim roku programowania, czyli w tym przypadku do końca 2015 roku. W przypadku PROW na lata 2014-2020 ten termin będzie wyznaczony zgodnie z zasadą n+3, co oznacza, że wszystkie realizowane z tego programu projekty będą musiały być rozliczone do końca 2023 roku.

W projekcie ustawy określono również, że jednostki samorządu terytorialnego będą otrzymywały środki z budżetu państwa na wyprzedzające finansowanie kosztów kwalifikowanych przeznaczonych na realizację scaleń oraz pomoc techniczną. Ponadto, jednostki samorządu terytorialnego będą otrzymywały w formie oprocentowanych pożyczek z Banku Gospodarstwa Krajowego środki na finansowanie operacji w ramach działań:

  • transfer wiedzy i działalność informacyjna,
  • usługi doradcze, usługi z zakresu zarządzania gospodarstwem rolnym i usługi z zastępstw,
  • podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich,
  • współpraca,
  • wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER (w zakresie poddziałania wsparcie na wdrożenie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność).

Do projektu ustawy wprowadzono przepisy, na podstawie których możliwa będzie publikacja listy beneficjentów, odbiorców środków unijnych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Agencji Rynku Rolnego. Informacje te będą umieszczane na stronach internetowych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Nie przewidziano zmian dotyczących wyznaczania instytucji właściwej dla akredytacji agencji płatniczej i specjalnej akredytacji dla jednostki koordynującej. Będą one takie same jak przewidywała ustawa o uruchamianiu środków z budżetu Unii Europejskiej przeznaczonych na finansowanie wspólnej polityki rolnej. Analogicznie jak w przypadku perspektywy finansowej 2007-2013, akredytacji agencji płatniczej w zakresie nowych zadań będzie udzielał minister finansów. Natomiast agencją płatniczą będzie tak jak dotychczas Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W ramach PROW 2014-2020 akredytacji będą podlegały nowe działania, takie jak:

  • współpraca,
  • premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej,
  • płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa,
  • restrukturyzacja małych gospodarstw,
  • inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej.

oprac. bcz

Źródło: KPRM

Fot. Idzkowski

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. listopad 2024 03:55