StoryEditor

Rząd RP zdecydował - stanowcze “NIE” wobec umowy UE-Mercosur!

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej z udziałem sekretarza stanu w MRiRW Stefana Krajewskiego, wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Paszyka, przedstawiciele Rządu RP poinformowali, że została przyjęta uchwała Rządu wyrażająca stanowczy sprzeciw wobec umowy UE-Mercosur.

26.11.2024., 16:19h

Dziś, 26 listopada 2024 r. Rada Ministrów RP przyjęła uchwałę wyrażającą stanowczy sprzeciw wobec umowy UE-Mercosur. Uchwała została przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii w porozumieniu z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że PSL stoi na stanowisku, że umowy podpisywane z innymi państwami muszą być bezpieczne dla konsumentów i rolników. Umowa UE-Mercosur nie spełnia tego warunku - nie gwarantuje ani bezpieczeństwa żywności ani rozwoju gospodarstw. 

- Polscy rolnicy muszą spełniać bardzo wymagające standardy i mają ogromne restrykcje będące wynikiem działań UE. Cały cykl produkcyjny jest bardzo restrykcyjny, natomiast nie wiemy, jak to się odbywa w krajach Ameryki Płd. - a raczej wiemy, że na pewno nie przebiega w takich standardach. Stąd nasz jasny i wyraźny sprzeciw - cieszę się, że jest to stanowisko całego rządu. - powiedział prezes PSL. 

Wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski przypomniał, że Polska jest dużym eksporterem produktów rolnych - wartość eksportu to 236 mld, 15% całego eksportu.  

- Bezpieczeństwo żywnościowe to nie tylko ilość, ale i jakość - chcemy, żeby żywność była bezpieczna. Nie mamy pewności czy produkty z Mercosur będą spełniać wszystkie normy, nie chcemy podpisać umowy w tym kształcie. - powiedział Stefan Krajewski. 

Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk poinformował, że po przyjęciu uchwały Rząd RP apeluje do Komisji Europejskiej, aby nadać umowie z Mercosur “właściwe proporcje”. 

- Muszą być wyważone proporcje między interesami przemysłu a interesami konsumentów. Zwracam uwagę na to, że rolnictwo jest b. silnym elementem naszej gospodarki i nie może być takiej sytuacji, że to rolnictwo, w które zainwestowaliśmy b. duże pieniądze, będzie skazane na konkurowanie z rolnictwem uprawianym na wyciętych lasach Amazonii. To byłoby niemądre. - powiedział minister Paszyk. 

Ministrowie podkreślali, że Polska nie jest osamotniona w sprzeciwie wobec Mercosur: również Francja, Belgia i Irlandia są przeciwne tej umowie. Natomiast trwają obecnie działania dyplomatyczne, w których biorą udział: premier Tusk, minister Sikorski, minister Siekierski, minister Paszyk, aby stworzyć mniejszość blokującą akceptację umowy przez Radę Europejską.  

Albert Katana
Autor Artykułu:Albert Katana
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. listopad 2024 16:20