StoryEditor

Rząd zdecydował o połączeniu ARR i ANR

1 lipca zacznie działać Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) – zdecydowała dziś Rada Ministrów. Oznacza to połączenie Agencji Nieruchomości Rolnych i Agencji Rynku Rolnego. Jedyną akredytowaną agencją płatniczą zostanie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji, która przejmie część obowiązków ARR.
17.01.2017., 21:01h

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie wykonywał zadania realizowane przez obie agencje, z tym że większość zadań związanych z wypłatą płatności – pełnionych dotychczas przez ARR – zostanie przejęta przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

ARiMR stanie się jedyną polską agencją płatniczą, w ramach której realizowane będą płatności związane ze Wspólną Polityką Rolną, tj. tylko ARiMR będzie wypłacać rolnikom pieniądze z Unii Europejskiej.

– Łączenie jest potrzebne. Część zadań, którymi do tej pory zajmował się Agencja Rynku Rolnego, czyli np. kwotowanie produkcji mleka, przestała już działać. Z drugiej strony także w Agencji Nieruchomości Rolnych, gdzie ograniczyliśmy ostatnio ustawą sprzedaż ziemi, jest mniej zadań – przekonywał ostatnio w Sejmie Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa.

Zadania KOWR

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie odpowiedzialny za programowanie rozwoju polskiej wsi oraz gospodarowanie nieruchomościami rolnymi, pozostającymi w zasobie Skarbu Państwa. Docelowo, KOWR będzie zajmował się także doradztwem rolniczym oraz uczestniczył w programowaniu urbanistyczno-planistycznym obszarów wiejskich. Rząd będzie mógł powierzyć KOWR realizację innych zadań związanych z funkcjonowaniem rynków produktów rolnych i żywnościowych.

Proponowane zmiany mają na celu usprawnienie działanie agencji w sektorze rolnym oraz na obszarach wiejskich.  Jednocześnie funkcjonowanie KOWR przyniesie w perspektywie lat oszczędności związane z obniżeniem kosztów funkcjonowania dwóch podmiotów, poprawą dostępności usług i informacji, zmniejszeniem obciążeń administracyjnych oraz przyspieszeniem realizacji zadań.

Krytyka opozycji

Projekt trafi teraz do Sejmu, gdzie na pewno spotka się ze sprzeciwem przynajmniej części ugrupowań opozycyjnych.

– Pomysł bez sensu, niepotrzebny, wydaje się, że jest to ustawa kadrowa, która pozwoli pewną część ludzi pozbawić pracy przyjąć w to miejsce innych swoich. Widzę również zagrożenie w wykorzystaniu pomocy unijnej i w zakresie regulacji, które są w kompetencji Agencji Rynku Rolnego. Nie da się zrobić takiej rewolucji instytucjonalnej, racjonalnie i bez błędów – komentuje plany resortu rolnictwa poseł PSL Mirosław Maliszewski.

Za procesy związane z likwidacją ARR i ANR oraz utworzeniem KOWR odpowiedzialny będzie pełnomocnik powołany przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.   wk

Fot. KPRM

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. styczeń 2025 23:15