StoryEditor

Rzecznik przyjrzy się likwidacji ARR i ANR

Rzecznik Praw Obywatelskich przyjrzy się tworzeniu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Jego zdaniem istnieją poważne wątpliwości konstytucyjne co do sposobu zwalniania pracowników likwidowanej Agencji Nieruchomości Rolnych oraz Agencji Rynku Rolnego. O wyjaśnienia został poproszony minister Krzysztof Jurgiel.
30.05.2017., 09:05h

Sprawa trafiła do Rzecznika Praw Obywatelskich dzięki sygnałom docierającym od pracowników Agencji Rynku Rolnego oraz Agencji Nieruchomości Rolnych, którzy obawiają się utraty zatrudnienia w związku ze zniesieniem tych Agencji i utworzeniem, z dniem 1 września 2017 r., Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Zgodnie z ustawą wszystkim pracownikom obu likwidowanych agencji do końca maja powinny zostać zaproponowane zasady zatrudnienia w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa lub w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.  W terminie miesiąca od dnia otrzymania propozycji, pracownicy zostali zobowiązani do złożenia oświadczenia o przyjęciu albo o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków zatrudnienia.

Jednak pracownikom, którym w terminie do dnia 31 maja 2017 r. nie zostanie zaproponowane zatrudnienie, stosunek pracy wygaśnie w dniu 31 sierpnia 2017 r. Taki sam skutek nastąpi w stosunku do pracowników, którzy odmówią przyjęcia zaproponowanych warunków zatrudnienia oraz w stosunku do pracowników, którzy nie złożą oświadczenia o przyjęciu zaproponowanych warunków zatrudnienia w terminie miesiąca od dnia otrzymania propozycji.

W Ocenach Skutków Regulacji rząd od początku zakładał, że połączenie obu agencji będzie wiązało się z redukcją zatrudnienia, aż o 30%. Problem w tym, że zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich „przyjęta w ustawie konstrukcja normatywna wygaśnięcia stosunku pracy nasuwa poważne wątpliwości konstytucyjne. Zakwestionowane przepisy nie zawierają bowiem jakichkolwiek przesłanek merytorycznych, którymi powinien kierować się pracodawca, decydując się na to, że stosunek pracy z pracownikami Agencji ustanie poprzez jego wygaśnięcie.”

Ustawodawca odstąpił zatem od konstytucyjnego obowiązku stworzenia gwarancji prawnych ochrony osoby pracownika przed nieuzasadnionymi działaniami pracodawcy. Wygaśnięcie stosunku pracy z mocy samego prawa pozbawia tych pracowników w szczególności ochrony sądowej.

Rzecznik zwrócił się do Ministra z prośbą o przedstawienie stanowiska wobec wątpliwości konstytucyjnych podniesionych w wystąpieniu.

Łączenie trwa

Tymczasem proces składania pracownikom Agencji Rynku Rolnego oraz Agencji Nieruchomości Rolnych nowych ofert prac został już praktycznie zakończony. Wszyscy wiedzą, kto będzie kontynuował pracę w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa, a kto z końcem sierpnia zostanie zwolniony.

I tak w centrali Agencji Nieruchomości Rolnych nowe propozycje zatrudnienia otrzymało ok. 50% dotychczasowej kadry, czyli niewiele ponad 100 osób i to z wynagrodzeniem niższym o 30-40%. Z kolei w Agencji Rynku Rolnego ci, którzy mają zostać otrzymali propozycję podwyżek. Wszystko w ramach wyrównywania pensji w obu instytucjach. Nieoficjalne źródła w ANR i ARR mówią, że nie było żadnego merytorycznego klucza przy wyborze pracowników do KOWR. Charakterystyczne było tylko to, że oferty pracy otrzymali wszyscy przyjęci w ciągu ostatniego półtora roku do pracy w ARR i ANR.    wk

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. październik 2024 11:18