Sprawa trafiła do Rzecznika Praw Obywatelskich dzięki sygnałom docierającym od pracowników Agencji Rynku Rolnego oraz Agencji Nieruchomości Rolnych, którzy obawiają się utraty zatrudnienia w związku ze zniesieniem tych Agencji i utworzeniem, z dniem 1 września 2017 r., Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Zgodnie z ustawą wszystkim pracownikom obu likwidowanych agencji do końca maja powinny zostać zaproponowane zasady zatrudnienia w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa lub w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W terminie miesiąca od dnia otrzymania propozycji, pracownicy zostali zobowiązani do złożenia oświadczenia o przyjęciu albo o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków zatrudnienia.
Jednak pracownikom, którym w terminie do dnia 31 maja 2017 r. nie zostanie zaproponowane zatrudnienie, stosunek pracy wygaśnie w dniu 31 sierpnia 2017 r. Taki sam skutek nastąpi w stosunku do pracowników, którzy odmówią przyjęcia zaproponowanych warunków zatrudnienia oraz w stosunku do pracowników, którzy nie złożą oświadczenia o przyjęciu zaproponowanych warunków zatrudnienia w terminie miesiąca od dnia otrzymania propozycji.
Ustawodawca odstąpił zatem od konstytucyjnego obowiązku stworzenia gwarancji prawnych ochrony osoby pracownika przed nieuzasadnionymi działaniami pracodawcy. Wygaśnięcie stosunku pracy z mocy samego prawa pozbawia tych pracowników w szczególności ochrony sądowej.
Rzecznik zwrócił się do Ministra z prośbą o przedstawienie stanowiska wobec wątpliwości konstytucyjnych podniesionych w wystąpieniu.
Łączenie trwa
Tymczasem proces składania pracownikom Agencji Rynku Rolnego oraz Agencji Nieruchomości Rolnych nowych ofert prac został już praktycznie zakończony. Wszyscy wiedzą, kto będzie kontynuował pracę w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa, a kto z końcem sierpnia zostanie zwolniony.