StoryEditor

Sejm: Co z hodowlą zwierząt futerkowych?

Szef sejmowej komisji rolnictwa Jarosław Sachajko z Kukiz’15 sprzeciwił się ustawie, która wprowadzi m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowego prawa jest opracowany przez parlamentarną grupę przyjaciół zwierząt i niedługo powinien być złożony w lasce marszałkowskiej. Kontrowersji wokół ustawy będzie dużo więcej.
12.02.2017., 19:02h

Nie udało się w zeszłej kadencji Sejmu, spróbują ponownie teraz. Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt jest w trakcie kończenie prac nad ustawą o ochronie zwierząt. W niej m.in:

  • zaostrzenie kar za znęcanie się za zwierzętami,
  • zakaz trzymania psów na łańcuchach,
  • zakaz uboju rytualnego,
  • obowiązkowy monitoring kamer w rzeźniach,
  • zakaz cyrków,
  • zakaz hodowli zwierząt futerkowych.

W najbliższym czasie ustawa powinna ujrzeć światło dzienne. Na razie trwają intensywne konsultacje wśród parlamentarzystów.

– Norka niestety stała się hitem eksportowym. Skala produkcji sięga 1,5 mld zł. Zespół proponuje wprowadzenie zakazu tego rodzaju produkcji. Podczas głosowania w Sejmie ten projekt najprawdopodobniej uzyska taki status, że nie będzie dyscypliny klubowej – poinformował przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt Paweł Suski z Platformy Obywatelskiej.

Takim pomysłom zdecydowanie sprzeciwił się szef sejmowej komisji rolnictwa.

– Polacy nie lubią ekstremizmów. Nagła ekstremalna zmiana może być źle przyjęta. Dla mnie najważniejsza jest część etyczna sprawy. Zwierzęta powinny być hodowane w prawidłowych warunkach. Trzeba myśleć o takich regulacjach, które będą zapewniały zwierzętom etyczne hodowanie i ubój. Próba przeprowadzenia skrajnych rozwiązań spowoduje, że nie znajdą one sejmowej większości. W wielu klubach jest ogromny sprzeciw przeciwko wycinaniu kolejnej gałęzi gospodarki – powiedział Jarosław Sachajko z Kukiz’15.

W ustawie dla zakazu hodowli zwierząt futerkowych przewiduje się długie vacatio legis tak, aby przedsiębiorcy mogli się przebranżowić. Paweł Suski z Platformy Obywatelskiej przywołuje przykład Holandii, gdzie zakaz został uchwalony, ale ma wejść w życie po 12 latach.   

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. listopad 2024 06:13