StoryEditor

Sejm uchwala nowelizację ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego

Dwa głosy „przeciw”, 12 wstrzymało się – reszta posłów „za”. Dziś w Sejmie przeszedł poselski projekt ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
25.06.2015., 12:06h

Większość posłów na dzisiejszym głosowaniu wsparła poselski projekt ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw. W tym tygodniu pisaliśmy, że debatowały nad nim dwie komisje sejmowe: rolnictwa i UE. Koalicyjne głosowanie PO i PSL wsparł zatem nawet PiS. Ustawa trafi teraz do Senatu, gdyż konieczne jest naniesienie szeregu poprawek. Koalicjanci liczą na to, że gotowa ustawa załapie się jeszcze na podpis prezydenta B. Komorowskiego i zacznie funkcjonować od 1 stycznia 2016 r.

Debatujący posłowie wnieśli szereg poprawek, które mają być uwzględnione w ostatecznym dokumencie. Na gorąco udało się nam ustalić, że chodzi m.in. o to, by:

  • przy obowiązku 30% wyłączeń z dzierżaw – te gospodarstwa, które na to nie przystały, nie uzyskają możliwości przedłużenia umowy dzierżawy. Uwolni to niemały zasób ziemi na potrzeby gospodarstw rodzinnych;
  • spadkobiercy gruntów rolnych, które dekretem reformy rolnej z 1944 r. trafiły do Skarbu Państwa, a obecnie znajdują się w Zasobie WRSP, nie będą dysponowali – jak obecnie – prawem pierwszeństwa nabycia dawnych gruntów rodzinnych. Swe roszczenia będą mogli kierować bezpośrednio do Ministra Skarbu, który ma zaspokajać je nie z gruntów administrowanych przez ANR;
  • przy dyrektorach OT ANR powstaną komisje społeczne, w skład których wejdą przedstawiciele organizacji społeczno-zawodowych i samorządu rolnego;
  • ANR zamiast transferować do Skarbu Państwa całość wypracowanego przychodu z gospodarowania Zasobem i sprzedaży gruntów, ma zachować 1/3 swego rocznego budżetu – tj. ok. 230 mln zł – i przeznaczać go aktywniej wykup gruntów rolnych.

Będziemy na bieżąco informować o postępach przy tej ustawie.

Przypomnijmy, druk nr 3109 nowelizacji ustawy w zakresie obrotu ziemią rolniczą publikowaliśmy przedwczoraj (kliknij tutaj).

 

O sprawie gospodarowania państwowymi gruntami pisaliśmy szeroko w kwietniowym wydaniu "top agrar Polska":

Dość sklepiku z hektarami
Hektary spadkobierców tylko dla wybranych
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. listopad 2024 23:35