StoryEditor

Sejm uchwalił ustawę o odnawialnych źródłach energii

W drugiej dekadzie stycznia Sejm RP uchwalił ustawę o odnawialnych źródłach energii (OZE).
27.01.2015., 15:01h

Jedną ze zmian do obecnie obowiązujących przepisów dotyczących wspierania OZE jest zmiana systemu świadectw pochodzenia energii na system aukcyjny – wygrywa ten, kto zaproponuje najniższą cenę, dostając w zamian gwarancję wsparcia produkcji przez 15 lat. Aukcje będą organizowane oddzielne dla różnych technologii oraz dla dużych i małych instalacji. Wspieranie źródeł odnawialnych zostanie przerzucone na konsumentów, którzy mają mieć doliczoną do rachunku tzw. „opłatę OZE”. W pierwszym roku obowiązywania ustawy ma być to 2,27 zł/MWh. System wyboru najlepszej oferty ma być tańszy dla budżetu państwa o ponad 7 mld zł. Po zmianach do 2020 r. w budżecie ma pozostać 20 mld zł.
Rząd ma też decydować, ile energii odnawialnej potrzebuje, m.in. dla spełnienia celów polityki klimatycznej UE. Przyjęte poprawki dotyczą również:
* odbiorców energochłonnych;
* zwolnień z opłat i innych wskaźników intensywności produkcji;
* zasad produkcji ciepła z OZE;
* obowiązku zakupu energii i gwarantowanych taryfach na odsprzedaż energii elektrycznej przez prosumentów. Stała cena za prąd ze źródeł do 3 kW przez 15 lat ma wynosić 75 groszy za kilowatogodzinę energii z hydroenergii, energii wiatrowej i słonecznej. Stała cena energii 70 groszy ma też obowiązywać dla źródeł od 3 kW do 10 kW/kWh energii z biogazu rolniczego, 55 groszy z biogazu ze składowisk i 45 groszy z oczyszczalni ścieków. Stała stawka 65 groszy/kWh energii ma obowiązywać dla hydroenergii, energetyki wiatrowej i słonecznej. Dla tych źródeł zapisano również obowiązek zakupu energii przez 15 lat od oddania instalacji do użytku.
* dla instalacji o mocy poniżej 40 kW nie będzie potrzebna koncesja ani działalność gospodarcza. Nadwyżkę energii będzie można odsprzedać do sieci.
Ustawą zajmie się obecnie Senat. Wejdzie w życie 30 dni od ogłoszenia. Część przepisów zacznie obowiązywać w kwietniu i październiku 2015 r. oraz 1 stycznia 2016 r.

Źródło:PAP                                          
bie

Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. grudzień 2024 07:57