StoryEditor

Sieci handlowe: wzrost cen żywności niezależny od nas

Dlaczego ceny produktów rolnych w sklepach wzrosły, skoro w skupach spadły? Lidl, Biedronka oraz Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zapewniają, że sieci nie podniosły marży w trakcie pandemii. Tłumaczą, że wzrost cen był uwarunkowany czynnikami, na które nie miały wpływu.
28.05.2020., 10:05h

Kilka tygodni temu na łamach naszego portalu poruszaliśmy temat wzrostu cen żywności w sklepach, przy jednoczesnym obniżeniu cen skupu płodów rolnych. Największe różnice dotyczyły cen mięsa. Zarówno drób, wołowina, jak i wieprzowina odnotowały silne, kilkunastoprocentowe spadki w skupie. Nie przełożyło się to jednak na ceny na półkach sklepowych. Za schab, pierś z kurczaka czy łopatkę wołową konsumenci musieli płacić dużo więcej. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Zapytaliśmy wtedy największe sieci handlowe w Polsce i organizację zrzeszającą handlowców, czemu ceny żywności w ich sklepach wzrosły, skoro w skupach notowane są rekordowe spadki.

W odpowiedzi usłyszeliśmy, że… sklepy nie podniosły marży w trakcie pandemii, a wzrost cen był uwarunkowany czynnikami, na które sieci nie miały wpływu.

Marek Walencik, dyrektor kategorii warzyw i owoców w sieci Biedronka zapewnił nas, że ceny większości produktów dostępnych w sklepach nie zmieniły się lub spadły na przestrzeni minionego roku, pomimo rosnącej inflacji.

- Takim produktem są chociażby banany, których kilogram kosztował w kwietniu 2019 r. 4,42 zł/kg, a w kwietniu tego roku...

Pozostało 72% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 00:22