StoryEditor

Siekierski: Mamy “swój Mercosur” – to Ukraina. KE nie może naruszać demokracji w UE

Polski rząd stanowczo sprzeciwia się umowie UE-Mercosur, a rolnicy zyskują wsparcie w obliczu wyzwań związanych z Ukrainą i globalną konkurencją. Czesław Siekierski podczas IX Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu mówił o kluczowych problemach i priorytetach dla polskiego rolnictwa.

26.11.2024., 18:28h

Sprzeciw wobec Mercosur 

Podczas briefingu prasowego minister rolnictwa Czesław Siekierski przypomniał, że polski rząd przyjął uchwałę sprzeciwiającą się umowie handlowej UE-Mercosur. Jak podkreślił, takie stanowisko było oczekiwane przez rolników. Powiedział też, że prawdopodobnie jutro podobne stanowisko przyjmie Sejm

– To porozumienie naruszyłoby warunki konkurencyjności rolników europejskich, tym bardziej że po sąsiedzku mamy “swój Mercosur” – myślę tu o Ukrainie. Rolnictwo europejskie nie wygra z wielkimi agroholdingami – zaznaczył Siekierski. 

Minister wyraził również obawy o wpływ Mercosur na bezpieczeństwo żywnościowe, które – jego zdaniem – powinno opierać się na lokalnych zasobach. 

 – W dobie wielkiego dostępu do żywności bezpieczeństwo żywnościowe powinno się opierać na własnych zasobach. Wojny i klęski mogą naruszać suwerenność żywnościową – stwierdził. 

Wyważenie wymogów Zielonego Ładu 

Czesław Siekierski zwrócił uwagę na konieczność racjonalizacji Zielonego Ładu, aby nie obciążał on nadmiernie europejskich rolników dodatkowymi kosztami. 

– Polscy rolnicy dobrze dbają o środowisko i dobrostan zwierząt. Dlatego dajmy im większą samodzielność, nie ograniczajmy ich kompetencji – apelował minister. 

Podkreślił, że rolnicy muszą mieć szansę na osiąganie wyników, a nadmierne obciążenia mogą grozić zachwianiem ciągłości produkcji rolnej. 

Ukraina – partner czy wyzwanie? 

Podczas swojego wystąpienia minister mówił także o relacjach z Ukrainą, która stała się istotnym graczem na unijnym rynku rolnym. 

– W sytuacji, kiedy Ukraina ma pełny dostęp do rynku UE, można powiedzieć, że jest już ona w Unii Europejskiej. Rozumiemy wyjątkowość tej sytuacji ze względu na wojnę, ale musimy oddzielić pomoc humanitarną od równowagi w relacjach gospodarczych – zaznaczył. 

Minister podkreślił, że wielkie agroholdingi na Ukrainie, finansowane przez kapitał zagraniczny, mają ogromny wpływ na lobbing w Brukseli. Jednocześnie zwrócił uwagę na potrzebę wsparcia drobnych ukraińskich rolników

image

Ardanowski: Politycy zachodni chcą skłócić Polaków z Ukraińcami

Polska prezydencja w Radzie UE – szansa na zmiany 

Czesław Siekierski przypomniał, że od 1 stycznia Polska obejmuje przewodnictwo w Radzie UE. Jak zaznaczył, jest to wyjątkowa okazja, by zwrócić uwagę na kluczowe dla rolnictwa kwestie.  

– Podczas naszej prezydencji chcemy poruszyć sprawy akcesji Ukrainy do UE i bezpieczeństwa żywnościowego. Zamierzamy wspierać rozwój rolnictwa silnego, zrównoważonego i innowacyjnego, które zapewni stabilność Europy – zapewnił.

image

Prezydencja Polski: rolnictwo sektorem strategicznym Unii Europejskiej

Co dalej z umową UE-Mercosur? 

Minister odniósł się także do procedur związanych z umową Mercosur. 

– To proces wieloetapowy – umowa musi być zatwierdzona przez Parlament Europejski, Radę Europejską i ratyfikowana przez parlamenty krajowe. Obawiamy się jednak, że część handlowa może być zatwierdzona wyłącznie przez Komisję Europejską, co byłoby naruszeniem podmiotowości krajów członkowskich i zasad demokracji w Unii – ostrzegł. 

Polityka rolna i kwestie związane z handlem międzynarodowym będą jednymi z kluczowych tematów zarówno dla Polski, jak i całej Unii Europejskiej w nadchodzących miesiącach. Minister Siekierski wyraził nadzieję, że działania polskiego rządu przyniosą konkretne korzyści dla rolników i konsumentów. 

Albert Katana
Autor Artykułu:Albert Katana
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. styczeń 2025 12:55