Żeby mogła z niej skorzystać jak największa rzesza rolników, ARiMR podpisała porozumienie z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, które umożliwia wypełnianie e-wniosków przez uprawnionych doradców.
Złożenie wniosku o przyznanie wszystkich płatności wraz z wymaganymi załącznikami, w tym z wymaganymi materiałami graficznymi, ma być w tym roku łatwiejsze. Warunkiem dostępu do aplikacji E-wniosek jest posiadanie loginu i kodu dostępu, po które trzeba sie udać do najbliższego biura powiatowego ARiMR. Po zalogowaniu się do tej aplikacji rolnikowi zostanie udostępniony wstępnie wypełniony wniosek, na podstawie danych deklarowanych do płatności w 2014 roku. Taki wniosek może być następnie przekazany do wypełnienia doradcy. Lista doradców pzreszkolonych w tym zakresie jest dostępna w tej aplikacji.
Wypełniony przez doradcę wniosek musi być podpisany i zatwierdzony przez rolnika. Rolnik lub upoważniony doradca będzie miał dodatkowo udostępnione wszystkie informacje posiadane przez Agencję, np. o maksymalnych powierzchniach kwalifikujących się do płatności w odniesieniu do każdej działki ewidencyjnej, dane o elementach proekologicznych, o trwałych użytkach zielonych i wyznaczonych trwałych użytkach zielonych cennych przyrodniczo oraz informacje z systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt, o zwierzętach potencjalnie kwalifikujących się do płatności związanych z produkcją. Aplikacja sprawdzi też czy spełnione zostały wymogi w zakresie utrzymywania obszarów proekologicznych. Pomoże także w uniknięciu błędów przy wypełnianiu wniosków, bo będzie automatycznie sprawdzała, czy nie występują w nich np. jakieś braki.
Po przesłaniu do Agencji wypełnionego wniosku, rolnik otrzyma zwrotnie potwierdzenie jego przyjęcia. W przypadku, gdyby okazało się, że wniosek jest niekompletny lub zawiera błędy, na tym potwierdzeniu, będzie też podana informacja o terminie na dokonanie takich poprawek czy uzupełnień.
– Zachęcamy wszystkich rolników do udziału w organizowanych szkoleniach i zapoznania się z udostępnionymi materiałami – mówi prezes ARiMR Andrzej Gross. – Przypominamy że na stronie internetowej www.arimr.gov.pl są dostępne pomocne narzędzia np. kalkulator realizacji praktyk zazielenienia, kalkulator płatności oraz instrukcje wypełniania wniosku. Znajomość nowych zasad udzielania wsparcia obszarowego pozwoli na skuteczniejsze wykorzystanie potencjału gospodarstwa i skorzystanie ze wszystkich możliwych środków finansowych w optymalnej wysokości – podkreśla Gross.
W 2014 roku pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeprowadzili w całej Polsce blisko 3 tysiące szkoleń, w których udział wzięło ponad 85 tysięcy rolników, pracowników Ośrodków Doradztwa Rolniczego oraz Izb Rolniczych. Szkolenia trwają nadal i zakłada się, że przed rozpoczęciem naboru wniosków zostaną przeprowadzone we wszystkich gminach.
oprac. bcz na podstawie ARiMR