StoryEditor

Skutki obniżenia wieku emerytalnego

Emerytury z KRUS nie opierają się na funduszu kapitałowym uzależnionym m.in. od wysokości składki i długości okresu jej opłacania. W praktyce oznacza to, że dłuższy staż ubezpieczeniowy daje znikome korzyści rolnikom.
26.07.2017., 14:07h
Ustawa z 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (DzU z 5 stycznia 2017 r., poz. 38), która wejdzie w życie 1 października br. wprowadza zmiany w ustawie z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (DzU z 2016 r., poz. 277).

Główną zmianą, podobnie jak w systemie powszechnym, jest obniżenie od 1 października 2017 r. wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i do 65 lat dla mężczyzn. Obniżenie wieku emerytalnego, a właściwie jego przywrócenie, było jedną z podstawowych obietnic PiS.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że twierdzenie poprzedniej koalicji, że stopniowe wydłużenie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn aż do 67 lat wpłynie na zwiększenie wysokości emerytur, zwłaszcza dla kobiet, odnosiło się do osób ubezpieczonych w systemie powszechnym (tj. opłacających składki w ZUS, od której to składki i okresu jej opłacania zależy wysokość emerytury), a nie do ubezpieczonych w KRUS rolników i domowników. Wysokość emerytury dla rolników nie zależy bowiem od wysokości opłacanej składki.

Część uzupełniająca i składkowa


Zgodnie z art 25 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (u.s.r.), część składkową emerytury rolniczej ustala się przyjmując po 1% emerytury podstawowej za każdy rok podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu (aktualnie 886 zł 44 gr brutto x 1% = 8,86 zł).

Natomiast art. 26 ust. 1 i ust. 2 tej ustawy o stanowi, że część uzupełniająca wynosi 95% emerytury podstawowej, jeżeli liczba lat przyjęta do ustalenia części składkowej jest mniejsza od 20; przy każdym pełnym roku od 20 lat część uzupełniająca zmniejsza się o 0,5% emerytury podstawowej. Część uzupełniająca nie może wynosić jednak mniej niż 85% emerytury podstawowej.

Reasumując, im ubezpieczony rolnik dłużej pracuje, tym jego część uzupełniająca maleje do 85% (już niżej nie może być obniżona) emerytury podstawowej, a część składkowa za rok ubezpieczenia wzrasta zaledwie o 8,86 zł brutto. Tak więc ubezpieczony rolnik przy wydłużonym wieku emerytalnym docelowo do 67 lat ma znikome korzyści, jeśli chodzi o wysokość emerytury rolniczej, co wynika z ww. przepisów oraz dodatkowego faktu, że osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. nie zalicza się już okresów ubezpieczenia w ZUS.   Ewa Jaworska–Spicak, opr. A. Sawa

Więcej na ten temat można przeczytać w najnowszym, sierpniowym wydaniu "top agrar Polska" na stronie 53.
Andrzej Sawa
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. styczeń 2025 08:46