Ceny nawozów na rynku światowym gwałtownie rosną, powodując wzrost cen praktycznie wszystkich nawozów azotowych i w Niemczech i we Francji. Dodatkowo ceny gazu również podskoczyły, ostatnio pisaliśmy o średniej cenie pomiędzy 24, a 27 euro za MWh, aktualnie cena gazu wynosi już 30 euro za MWh.
Najniższe ceny mocznika już za nami
Światowe ceny mocznika dalej wykazują wzrost i jak informują analitycy, ten wzrost będzie dalej widoczny w sierpniu. Wynika z tego, że prawdopodobnie najniższe ceny mocznika już za nami, a handlowy, którzy nie zaopatrzyli się w zapasy w czerwcu, będą zmuszeni do kupienia nawozów w znacznie wyższej cenie.
W niemieckich portach importowych handlowcy za saletrę wapniową KAS domagają się w tym tygodniu nieco ponad 300 euro za tonę, jest to 20 euro różnicy z początku miesiąca. W przypadku ceny mocznika oscyluje ona na poziomie około 460 euro za tonę. AHL natomiast to 280 euro za tonę.
W dalszym ciągu obserwowany jest rozwój indyjskiego przetargu na mocznik. Jest on opóźniony ze względu na szybki wzrost cen w ostatnich tygodniach. Według analityków rynkowych głównym dostawcą mocznika, zostaną Chiny.
Ile kosztują nawozy na świecie?
Cena mocznika w Zatoce Perskiej – 363 USD za tonę na sierpień. Jest to różnica aż 55 dolarów, porównując do ceny z początku miesiąca.
W Egipcie ceny eksportowe na mocznik to około 415 USD za tonę, gdzie pod koniec czerwca kosztował około 300 USD.
Sprawdź koniecznie naszą ostatnią SONDĘ NAWOZOWĄ: Ceny nawozów azotowych w górę! Ile za nawozy płacą rolnicy na świecie?
Sprawdź koniecznie naszą ostatnią SONDĘ NAWOZOWĄ: Ceny nawozów azotowych w górę! Ile za nawozy płacą rolnicy na świecie?
We Francji podwyżki cen:
- saletra amonowa z 315 euro podskoczyła do 383,50 euro za tonę, to o 58 euro więcej niż w zeszłym tygodniu.
- Mocznik również podrożał i kosztuje obecnie: 379 euro.
- DAP – 510 euro za tonę,
- MOP – 435 euro/t,
- PK- 440 euro/t.
Ceny nawozów w Polsce po zmianie cennika Agrochem
Od 25 lipca obowiązuje nowy cennik opublikowany przez Agrochem Puławy na nawozy azotowe. Niestety został on zdjęty z oficjalnej strony dystrybutora Grupy Azoty, bez większego wyjaśnienia. Agrochem informuje jedynie, że uprzejmie zaprasza wszystkich do sklepu internetowego, gdzie podane są wszystkie aktualne ceny.