StoryEditor

Spółka CPK o wycenach pod lotnisko: "nie ma miejsca na dobrą lub złą wolę negocjatora". Co to oznacza dla rolników?

Cały czas ważą się losy rolników z Mazowsza w związku z planowaną budową lotniska CPK, które ma zająć ponad 2,5 tys. ha, choć pod rezerwacją inwestycji znajduje się aż 8 tys. ha ziemi. Rolnicy boją się wywłaszczeń, przed którymi wydaje się, że nie ma już odwrotu, bowiem jak podkreślają, proponowane przez spółkę stawki za nieruchomości są nie do przyjęcia. Co na to spółka?

04.02.2025., 15:59h

„Śmieszne pieniądze za krwawicę wielu pokoleń i za które nie da się odbudować siedliska w innym miejscu” – mówią jednogłośnie rolnicy z gminy Teresin, Baranów i Wiskitki, u których byliśmy kilka tygodni temu z interwencją. I nie ma się co dziwić ich gniewnym reakcjom skoro w niektórych przypadkach pod nóż mają trafić całe rodzinne gospodarstwa.

– Z wyciągów z aktów notarialnych wynika, że w czerwcu, lipcu i sierpniu 2022 r. zawarto transakcje w gminie Baranów po 5, 7, czy 8 zł za m2. Takich cen nie ma nawet w obrocie między rolnikami – podkreślił Tadeusz Szymańczak, który wspólnie z córką i synem gospodaruje na 100 ha, a z czego ¾ ma zostać zrównane z ziemią pod lotnisko.

Spółka CPK o wycenach

Co na to spółka? W związku z obawami rolników poprosiliśmy CPK o komentarz, w jaki sposób mają zamiar rozliczyć się z rolnikami, na których gruntach, już za sprawą decyzji lokalizacyjnej, w niedalekiej przyszłości powstanie Centralny Port Komunikacyjny? Wiemy bowiem, że niedogadanie się ze spółką skutkować będzie wywłaszczeniami wojewody mazowieckiego. Poniżej odpowiedź.

 

„W wycenach w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN) nie ma miejsca na dobrą lub złą wolę negocjatora.  Podstawą kwoty, na której bazują oferty zakupu, jest zawsze indywidualna wycena nieruchomości, którą sporządza niezależny rzeczoznawca majątkowy, uwzględniając wszystkie jej szczegółowe parametry. Dzieje się to zgodnie z art. 154 Ustawy z 27 sierpnia 1998 r. o gospodarce nieruchomościami.  

Rzeczoznawca dokonuje wyboru właściwego podejścia oraz metody i techniki szacowania nieruchomości. Zgodnie z art. 155 tej ustawy, bierze pod uwagę wszelkie niezbędne i dostępne dane o nieruchomości. Najważniejszym czynnikiem, który ma wpływ na finalną wycenę jest przeznaczenie nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Oznacza to, że pozornie takie same nieruchomości mogą mieć inne przeznaczenie planistyczne a co za tym idzie - różną wartość.

Ważne są także wydane dla wycenianej nieruchomości decyzje administracyjne, np. decyzja o ustaleniu warunków zabudowy lub pozwolenie na budowę, a także cechy fizyczne takie jak m.in. uzbrojenie terenu czy dostęp do drogi publicznej.  

Na podstawie wyceny rzeczoznawcy majątkowego spółka oferuje zakup nieruchomości właścicielom, którzy zgłosili się do PDN. Potencjalni zbywcy, którzy podpisali protokół uzgodnień zostaną zaopiekowani przez Spółkę i planowane jest zawarcie transakcji z tymi właścicielami.

Art. 29b Ustawy o CPK określił bonusy, jakie wpływają na ceny transakcyjne przystępujących do PDN właścicieli nieruchomości. Wycena z operatu szacunkowego dla gruntu mogła zostać powiększona o 20%, a w przypadku budynków czy nasadzeń o 40% wartości. Program przewidywał również możliwość otrzymania przez właściciela równowartości odtworzeniowej sprzedawanej nieruchomości (bez uwzględnienia jej stopnia zużycia). Poza ceną sprzedaży spółka ponosiła również koszty przeprowadzki czy obsługi prawnej procesu zakupu.

Co do kwestii związanych z trybem wywłaszczenia, to wyceny będzie realizował Mazowiecki Urząd Wojewódzki.  Wojewoda powiadomi adresatów Decyzji Lokalizacyjnej o jej ostateczności oraz o wszczęciu postępowania administracyjnego w przedmiocie odszkodowań. W toku tego procesu rzeczoznawcy wycenią nieruchomości przejęte w drodze wywłaszczenia od poszczególnych byłych właścicieli. Decyzje z propozycją odszkodowania w oparciu o te wyceny zostaną doręczone im oraz Spółce CPK. Oczywiście stronom postępowania przysługuje prawo odwołania się od ww. decyzji. Odwołania będzie rozpoznawał Minister Rozwoju i Technologii. Kiedy ten proces się zakończy, Spółka wypłaci byłym właścicielom odszkodowania w wysokości określonej w danej decyzji.

 

Pytanie nasuwa się jedno: Jak w tym przypadku rozumieć „niezależnego rzeczoznawcę majątkowego”?

 

O co dokładnie toczy się bój? Historię rolników poznasz oglądając film.

 

Fot. Śliwiński

Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. luty 2025 19:01