Odpowiedź: Opisanego stanu faktycznego wynika, że zawarta umowa mogła zostać wypowiedziana (rozwiązana z zachowaniem okresu wypowiedzenia), bowiem w jej treści taki zapis się znalazł. Trzeba jednak przyznać, że w przypadku umów sprzedaży jest to nietypowe rozwiązanie. Istota okresu wypowiedzenia sprowadza się do tego, że przez ten okres umowa obowiązuje w pierwotnej treści, a po jego upływie wygasa bez konieczności składania przez strony osobnych oświadczeń. W czasie wypowiedzenia strony winny rzetelnie wywiązywać się z kontraktu, nawet jeśli uważają umowę za niekorzystną dla siebie.
Odnosząc to do omawianego przypadku trzeba przyznać, że odbiorca miał prawo nabyć od Czytelnika rzepak po cenie z umowy, mimo jej wypowiedzenia. Jak wynika z pytania, sprzedaż nastąpiła bowiem w okresie wypowiedzenia – jeszcze przed wygaśnięciem umowy. To oznacza, że kontrakt jeszcze obowiązywał w całości, także w zakresie ustalonej ceny.
adw. Mikołaj Pomin
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Sporna cena z kontraktu na rzepak
Pytanie: Na początku czerwca br. zawarłem umowę na sprzedaż rzepaku. Umowa przewidywała dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Zgodnie z tym zapisem wypowiedziałem umowę, bo cena z umowy była niesatysfakcjonująca. Po 10 dniach od wypowiedzenia sprzedałem rzepak tej samej firmie. Ona jednak wystawiła mi fakturę RR z ceną z umowy, a nie cennika obowiązującego w tym dniu. Czy firma miała prawo policzyć mi cenę z umowy, skoro ją wypowiedziałem?