Dziś w resorcie rolnictwa odbyło się spotkanie czterech przedstawicieli AgroUnii z nowym ministrem rolnictwa, wicepremierem Henrykiem Kowalczykiem. Rozmowy dotyczyły konieczności rozwiązania najpilniejszych problemów w rolnictwie, m.in. cen nawozów, rozprzestrzeniającego się ASF, zmiany terminu wywozu nawozów naturalnych na pole, ułatwień dla producentów trzody, odbudowy polskiego przetwórstwa żywności, dominacji sieci handlowych czy nadmiernego importu artykułów rolno-spożywczych. Ważną kwestią poruszoną na spotkaniu było także wprowadzenie podwójnej ceny na żywność w sklepie.
AgroUnia: załatwiliśmy dwie ważne kwestie
- Podczas tego spotkania udało się załatwić dwie kwestie. Po pierwsze termin stosowania nawozów naturalnych zostanie wydłużony do końca listopada. Po drugie obowiązek wprowadzenia planów bioasekuracyjnych w gospodarstwach hodujących trzodę chlewną zostanie przedłużony - też do końca listopada – powiedział Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii. Zaznaczył, że na stronie resortu rolnictwa już ukazały się stosowne komunikaty informujące rolników o zmianach.
Obie te kwestie są niezwykle istotne dla gospodarzy, którzy mają jeszcze miesiąc na opróżnianie płyt obornikowych i wylewanie gnojowicę na pola. Z kolei producenci trzody chlewnej mogą odetchnąć z ulgą, zwłaszcza, że tylko 5 proc. z nich wprowadziło w swoich gospodarstwach nowe plany bioasekuracyjne. Reszta rolników została za późno poinformowana o tej konieczności.
- Pierwsze szkolenie w tej sprawie zostało przeprowadzone tydzień temu. A niby od 1 listopada rolnicy mieli przygotować plany. Ministerstwo w ogóle nie przygotowało nas do tego. Pracownicy tego urzędu zdecydowanie za późno się za to zabrali i to jest skandal – ocenił Michał Koszarek, przedstawiciel AgroUnii w woj. wielkopolskim i producent trzody chlewnej, który również wziął udział w rozmowach z ministrem.
Pomysł na tańsze nawozy
Kolejną kwestią, na którą zwrócili uwagę przedstawiciele rolników były oczywiście wysokie ceny nawozów. Zaproponowali ministrowi, by obniżyć drastyczne stawki o podatek VAT.
- Polskie państwo nie przygotowało się do ochrony rolników przed wysokimi kosztami środków produkcji, więc niech teraz solidarnie poniesie konsekwencje i obniży ceny nawozów o VAT – zaznaczył Kołodziejczak. Minister nie określił jednak, czy ten postulat zostanie spełniony.
Rolnicy domagają się tańszego paliwa
AgroUnia domaga się także wprowadzenia tańszego paliwa rolniczego. Powinno ono być specjalnie oznaczone i tańsze dla rolników, bo dzięki niższym kosztom produkcji i konsumenci będą mniej wydawać na zakup żywności.
- To wszystko da się zrobić. Trzeba tylko chcieć – zaznaczył Kołodziejczak.