![Polskie rolnictwo, stanowiące fundament bezpieczeństwa żywnościowego kraju i jeden z filarów gospodarki, mierzy się obecnie z bezprecedensowym splotem problemów](https://static.topagrar.pl/images/2025/02/10/o_571599_1280.webp)
Zsolt Papp, przedstawiciel węgierskiego samorządu rolniczego skarżył się na zalew tamtejszego rynku tanimi produktami rolno-spożywczymi z Ukrainy.
– Obawiamy się, co będzie dalej. Zapowiedzi nowego, unijnego komisarza ds. rolnictwa wcale nie są uspokajające – mówił Papp.
Mercosur łączy wszystkich rolników
Jan Doležal z Republiki Czeskiej (wiceprezydent Copa) stwierdził, że wypracowanie partnerskich kontaktów handlowych z Ukrainą powinno być priorytetem, jednak wszystko musi odbywać się w trosce o unijne gospodarstwa.
– Wiele ukraińskich produktów nie spełnia warunków jakościowych i z tego powodu protestujemy – mówił Doležal. Czech przypomniał, że 5 czerwca kończy się porozumienie o bezcłowym handlu UE-Ukraina. – Co będzie dalej? Zostało coraz mniej czasu – dopytywał.
Podobne emocje wzbudził temat umowy z krajami Mercosur, który łączy wszystkich rolników. Bez względu na kraj, w którym prowadzą swoje gospodarstwa, są przeciw.
Rolnik to zawód, który trzeba szanować
Gościem specjalnym pierwszego dnia posiedzenia rolniczej Grupy Wyszehradzkiej (V4) był minister rolnictwa Czesław Siekierski, który podkreślał znaczenie dialogu z organizacjami rolniczymi.
– Najważniejsze jest poszanowanie zawodu rolnika – mówił Siekierski. Zwrócił uwagę, że trwająca do końca czerwca polska prezydencja stawia na bezpieczeństwo żywnościowe i wzmocnienie pozycji rolników w łańcuchu dostaw.
Podczas rozmów poruszono temat konieczności większego finansowanie dla rolnictwa (wzmocnienie budżetu UE), a także rural proofing (obszary wiejskie powinny być finansowane z polityki spójności). Delegaci domagali się sprawiedliwego podziału środków – zadania środowiskowe powinny być finansowane spoza budżetu WPR.
Wspólny komunikat trafi do decydentów
Bardzo ważnym na dziś tematem są uproszczenia Wspólnej Polityki Rolnej (mniej biurokracji), przegląd umów handlowych (wiarygodna ocena wpływu importu spoza UE), a także samowystarczalność energetyczna wsi. – Biogazownie mogą stabilizować sieć energetyczną – tłumaczono.
W Falentach dyskutowano również o aktualnej sytuacji w rolnictwie krajów V4, a także Europejskiej Inicjatywie Obywatelskiej Stop Podrabianej Żywności.
Punktem kulminacyjnym rozmów ma być uroczyste podpisanie wspólnego komunikatu, które zaplanowano w środę ok. godz. 12.
Krzysztof Zacharuk