StoryEditor

Stado bydła zaatakowane na Mazowszu przez wilki. Krowa zagryziona!

Mieszkańcy gminy Różany w powiecie makowskim w strachu. Kilka dni temu okoliczne wilki podeszły blisko gospodarstw i zaatakowały stado krów. 
13.09.2022., 12:09h

To były młode wilki

Informację, że to wilki stoją za atakiem potwierdził na antenie Polskiego Radia RDC Krzysztof Rylski, rzecznik nadleśnictwa Pułtusk. W jego ocenie stado krów zostało zaatakowane przez niewielką ilość osobników, najprawdopodobniej dwa. Przedstawiciel nadleśnictwa ocenia, że były to raczej młode wilki, które poszukują nowych terytoriów i nie do końca potrafią jeszcze polować na dziką zwierzynę, stąd decydują się na łatwiejszy łup.
Nadleśnictwo Pułtusk położone jest w centralnej części kraju, w województwie mazowieckim i swoim zasięgiem obejmuje cały teren powiatu pułtuskiego oraz części powiatów makowskiego, ostrołęckiego i wyszkowskiego.

Apel burmistrza: Nie zostawiać zwierząt hodowlanych samopas

Co do tego, że wilki są sprawcami zagryzienia jednej z krów nie ma również wątpliwości Piotr Świderski, burmistrz w Różanie, który opiera się na opinii makowskiego powiatowego lekarza weterynarii. Włodarz gminy apeluje do okolicznych rolników, żeby w chwili obecnej bardziej pilnowali swoich zwierząt hodowlanych, żeby ich nie zostawiać samopas na terenach gdzie znajdują się kompleksy leśne
– W związku z pojawiającymi się informacjami, że na terenie gminy Różan, zdarzają się przypadki zagryzienia zwierząt hodowlanych przez wilki, zwracam się uprzejmie z prośbą o dopilnowanie i niepozostawianie inwentarza żywego bez dozoru. Wilki w Polsce są pod ścisłą ochroną. W razie zauważenia drapieżników w pobliżu domów i gospodarstw należy je płoszyć dostępnymi urządzeniami sygnałowymi, taśmami, flarami, a także zabezpieczać pastwiska specjalnymi siatkami. Ponadto należy zwracać się o pomoc bezpośrednio do właściwego miejscowo nadleśnictwa oraz kół łowieckich – napisał w specjalnym komunikacie.

Gmina Różan objęta jest zakresem działalności Nadleśnictwa Pułtusk (ul. Bartodziejska 50, 06-100 Pułtusk, tel. 23 6921465).

Jak zabezpieczyć zwierzęta przed atakiem wilków?

Jak podaje serwis jednostek samorządu terytorialnego, jednym ze skutecznych sposobów zabezpieczania zwierząt gospodarskich, hodowlanych są tzw. fladry, czyli kawałki kolorowego, zwykle czerwonego, zwiewnego materiału o wymiarach 10x40 cm, ponaszywane na dość cienki lecz mocny sznurek co 30-40 cm, które należy rozwiesić wokół pastwiska, najlepiej na wbitych w ziemię żerdziach, w taki sposób, by dolne krawędzie materiału, znajdowały się około 15 cm nad powierzchnią gruntu i mogły swobodnie powiewać na wietrze.
– Inną metodą stosowaną w wielu gospodarstwach są tzw. pastuchy elektryczne – ogrodzenie w formie dwóch lub trzech przeciągniętych równolegle drutów, z których najwyższy znajduje się na wysokości około 1 m. Wilki odstraszane są od pastucha impulsami elektrycznymi. Ochronę mogą stanowić odpowiednio szkolone do obrony przed wilkami psy, a także ogrodzenia z siatki o wysokości powyżej 2 m, wkopanej na minimum 0,5 m w głąb ziemi. 

fot.: Pixabay
Karol Pomeranek
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 01:00