Głównym założeniem zmian jest zniesienie aktualnie obowiązujących limitów zużycia dla paliwa z kukurydzy i ograniczenie celów zużycia dla paliw zaawansowanych. Zmniejszony ma też zostać z 15 do 10% próg dla bioetanolu w benzynie. Podobny projekt przepadł w głosowaniu w 2013 roku. Zmiany popierają amerykańskie związki hodowców kurcząt i indyków (NCC i NTF). NCC szacuje, że od dotychczasowe regulacje pozwalające na wykorzystanie ziarna do celów biopaliwowych, odbiły się na cenach pasz, co spowodowało, że hodowcy musieli wydać na nie dodatkowo 50 mld dolarów.
Cele zużycia poszczególnych rodzajów biopaliw (pierwszej i drugiej generacji) wprowadzono w USA w 2005 r. Ich wysokość na bieżąco reguluje agencja ds. energii (EPA). Z dużym opóźnieniem cele na 2014 roku zostały bardzo zredukowane, a do dziś EPA nie dała rady ustalić ich na 2015 i 2016 rok.
Z kolei trzech kongresmenów (także z obu głównych partii) złożyło projekt nowych regulacji w sektorze cukrowniczym, którego głównym punktem jest zmniejszenie minimalnych cen cukru (spadek poniżej uruchamia system pożyczek) i zmiana restrykcji w systemie zaopatrzenia na poziomie kraju. Plantatorzy nie mają pozostać bez wsparcia, bo projekt zakłada większe prerogatywy dla ministerstwa rolnictwa, które miałoby w bardziej elastyczny sposób zarządzać sektorem.
Podobny projekt przepadł w głosowaniu w 2013 roku. Tym razem znów trafił na dość trudny czas i prawdopodobnie będzie musiał poczekać, aż zakończy się sprawa dotycząca ograniczeń w handlu cukrem między USA a Meksykiem (porozumienie ustalające ceny minimalne i limit ilościowy dla meksykańskiego cukru zostało zaskarżone przez amerykańskie firmy rafinacyjne).
Na podst. FAPA opr. pł
Fot. Bujoczek