StoryEditor

Strefa buforowa na Podlasiu obejmuje 60 km. Co z rolnikami i uprawą pól?

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji podpisał wczoraj rozporządzenie w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Białorusią. Dzisiaj weszło w życie. Jakie zasady w strefie buforowej?
13.06.2024., 15:17h

Zakaz przebywania w strefie buforowej na Podlasiu

Rozporządzenie, które dzisiaj weszło w życie wprowadza czasowy zakaz przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej na Podlasiu. Zakaz na razie będzie obowiązywał przez 90 dni. 

- Na podstawie przepisów rozporządzenia strefa obejmie zakazem przebywania długość granicy na odcinku 60,67 km, położonym w zasięgu terytorialnym Placówek Straży Granicznej w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych oraz Czeremsze. Na odcinku około 44 km obszar objęty zakazem to 200 m od linii granicy państwowej. Natomiast na odcinku około 16 km, położonym w rejonie rezerwatów przyrody, strefa będzie szersza i wyniesie około 2 km - wymienia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Jak zapewnia rząd obszar strefy objętej zakazem nie obejmuje miejscowości i szlaków turystycznych, tak aby skutki wprowadzonych ograniczeń były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców, turystów czy innych podmiotów prowadzących działalność zawodową.

- Konieczność wprowadzenia czasowego zakazu przebywania w strefie nadgranicznej przyległej do granicy z Republiką Białorusi wynika z faktu nasilenia w II kwartale 2024 r. presji migracyjnej na polsko-białoruskim odcinku granicy państwowej. Zjawisko to, utrzymujące się od połowy 2021 r., dotyczy cudzoziemców z państw wysokiego ryzyka migracyjnego, którzy w zorganizowanych grupach, często kilkudziesięcioosobowych usiłują przekraczać granicę zieloną z terytorium Białorusi do Rzeczypospolitej Polskiej - czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia. 

Wprowadzone rozwiązania – poprzez ograniczenie obecności osób postronnych w rejonie działań służbowych – mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno osobom postronnym, a także funkcjonariuszom Policji, Straży Granicznej i żołnierzom oraz ograniczenie aktywności działań grup przemytniczych, ułatwiających proceder nielegalnej migracji.

Wprowadzone zapisy są pokłosiem wypadku, do którego doszło przy polsko-białoruskiej granicy, doszło tam do zranienia nożem przez migranta polskiego żołnierza, który zmarł w zeszłym tygodniu. 

Czy rolnicy będą mogli pracować w strefie buforowej? 

Większość terenu obejmującego pas buforowy zajmują tereny rolnicze i rezerwaty przyrody. Niebawem żniwa, kolejne pokosy łąk i stąd pojawia się pytanie, czy rolnicy będą mogli poruszać się po swoich gruntach. 

Jednocześnie przepisy ustawy z dnia 12 października 1990 r. o ochronie granicy państwowej w art. 12b przewidują szereg wyjątków, które zezwalają na przebywanie w strefie buforowej niektórych osób. Jak wynika z w.w. przepisów na tym terenie mogą przebywać mieszkańcy, przedsiębiorcy, rolnicy, osoby pracujące w strefie czy pobierające naukę, a także właściciele nieruchomości położonych w obszarze objętym zakazem. 

oprac. dkol na podst. gov.pl

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 14:26