Biorąc pod uwagę te niepokojące informacje „top agrar Polska” uruchamia SUSZOWĄ GIEŁDĘ PASZ.
Jeśli potrzebujecie pomocy, bo w wyniku suszy straciliście większość swoich plonów lub dysponujecie zapasem, których chętnie się podzielicie lub sprzedacie – dajcie nam znać! Możecie to zrobić na 4 sposoby:
- Napisać e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. wpisując w temacie wiadomości hasło "Suszowa giełda pasz".
- Napisać swoją ofertę w komentarzu pod tym artykułem.
- Napisać swoją ofertę w komentarzu pod postem na Facebooku.
- Zadzwonić do naszej redakcji na numer 61 869 06 44
Razem stworzymy wirtualną platformę, dzięki której wielu producentów mleka i wołowiny będzie w stanie przetrwać zimę!
Piątkowy raport IUNG w Puławach stwierdził stan zagrożenia suszą w wszystkich 16 województwach, co oznacza, że komisje szacujące straty w uprawach mają zielone światło do rozpoczęcia prac na obszarach, w których dotąd IUNG takiego zagrożenia nie stwierdził. 25 sierpnia podczas posiedzenia rządu ministrowie mają podjąć decyzję o tym, czy ogłosić klęskę suszy na obszarze całej Polski.
Według ostatnio opublikowanego raportu IUNG obejmującego okres od 21 czerwca do 20 sierpnia 2015 r. zagrożenie suszą rolniczą występuje w 2952 gminach (w 96,3% gmin) na 52,4% gruntów ornych. Najgorsza sytuacja dotyczy 6 województw: lubuskiego, łódzkiego, mazowieckiego, opolskiego, podlaskiego i wielkopolskiego. W ich obrębie suszę odnotowano w 100% gmin. Z kolei zagrożenie suszą rolniczą dla kukurydzy na kiszonkę występuje w 11 województwach, w 1087 gminach (35,5% gmin kraju) na 8,3% gruntów ornych. Największe zagrożenie występuje w województwie lubelskim, w którym odnotowano 92,3% gmin z zagrożeniem suszą dla tej uprawy. Niestety, brakuje danych dotyczących użytków zielonych. Nie są one objęte systemem monitorowania suszy rolniczej. mj
Fot. Jajor