StoryEditor

Systemy rolno-leśne w Polsce

AFINET (AgroForestry Innovation NETworks) to projekt UE, który ma na celu promowanie systemów rolno-leśnych w Europie. W jego ramach odbyły się już pierwsze spotkania Regionalnych Sieci na Rzecz Innowacji w Agroleśnictwie (RAIN). Inicjatywa ta otrzymała dofinansowanie KE w ramach programu Horyzont 2020 w wysokości ok. 2 mln €.
15.11.2017., 16:11h
Ze strony polskiej w projekcie uczestniczą niektóre placówki PAN oraz IUNG – PIB w Puławach, który koordynuje to przedsięwzięcie w naszym kraju. IUNG, wraz z 13 partnerami z 9 regionów europejskich (Hiszpania, Wielka Brytania, Belgia, Portugalia, Francja, Węgry, Włochy i Finlandia) przedstawi możliwości zastosowania poszczególnych rozwiązań w praktyce rolnej i leśnej.

Agroleśnictwo to działalność, gdzie drzewa i krzewy są zintegrowane z uprawą rolniczą lub wytwarzaniem paszy dla zwierząt. Pojęcie to obejmuje zadrzewienia na granicach działek i w ich obrębie, wypas zwierząt w lesie, czy uprawę współrzędną/alejową na gruntach ornych. Ze względu na zróżnicowanie środowiskowe i klimatyczne między regionami każdej z Sieci RAIN ma możliwość promowania specyficznych zastosowań. Na przykład we Włoszech priorytetem dla praktyk rolno-leśnych są sady oliwne, w Portugalii – system ekstensywnego wypasu, w Finlandii – zarządzanie leśnymi pastwiskami, w Belgii – integrowania zagajników krótkiej rotacji (wierzba, topola) z hodowlą drobiu.

Praktyki rolno-leśne mogą w korzystny sposób oddziaływać na środowisko i plony roślin. Zadrzewienia wiatrochronne korzystnie oddziałują na mikroklimat, ograniczając parowanie wody. Wprowadzanie śródpolnych drzew i krzewów odpowiednich gatunków jest naturalną metodą zwalczania szkodników, ograniczając użycie pestycydów. Drzewa zwiększają akumulację węgla w glebie, pozwalają też zmniejszyć ryzyko przenoszenia się pożarów, czy powstawania szkód łowieckich. Więcej informacji na temat tego projektu stronach: www.agroforestry.eu/pl/afinet/afinet lub www.facebook.com/agrolesnictwo.
(bie)
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 23:42