W szacunkach strat trzeba podawać średni plon czy średnią cenę z ostatnich 3 lat. Skąd brać takie dane?
W piśmie MRiRW do wojewodów z 10 września br. napisano: „Średnia roczna produkcja rolna jest ustalana na podstawie danych rachunkowych lub dokumentów potwierdzających wielkość prowadzonej produkcji rolnej w danym gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym. Gdy brak takich dokumentów – na podstawie danych o średniej produkcji rolnej publikowanych przez ODR, GUS, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Na rok 2015 przyjmowane powinny być wartości planowane. Dla ustalenia średniej rocznej produkcji rolnej na podstawie danych rachunkowych lub dokumentów potwierdzających wielkość produkcji rolnej w danym gospodarstwie lub dziale specjalnych, przyjmowane są wartości planowane przez producenta”.
Dodajmy, że generalne zasady szacowania przyjęte przez MRiRW dopuszczają też wykorzystanie danych rachunkowych, innej ewidencji (np. FADN), czy nawet danych resortu rolnego ze Zintegrowanego Systemu Informacji Rynkowej.
W szumie informacyjnym wokół suszy pojawiły się informacje, że pod protokołami stwierdzającymi suszę powinien być podpis wojewody, względnie nie. Przy „tradycyjnej” klęskowej pomocy – pod protokołem potrzebny jest podpis wojewody. Wtedy protokół szacowania może służyć do pobrania kredytu preferencyjnego w banku, ubiegania się o ulgi i odroczenia w gminie, ANR, KRUS czy u kontrahenta związanego z rolnikiem umową kontraktacyjną.
W woj. kujawsko-pomorskim środowiska rolnicze ustaliły z wojewodą, że do protokołu wpisywane jest praktycznie wszystko, bo i tak widać było, że większość upraw została zniszczona. Oszczędziło to komisjom kolejnego pojawiania się na polach. Dopiero pod koniec pracy komisji, czyli gdy wszystkie uprawy zejdą z pól, będzie czas na dopracowanie uzgodnień protokołów indywidualnych z protokołem zbiorczym, przekazywanym wojewodzie. Dużo zależy od woli wojewody.
Z naszego rozeznania wynika też, że w kraj poszedł komunikat, że szacowane będą szkody tylko w produkcji roślinnej. To pokłosie roztrąbionych przez MRiRW regulacji unijnych, a konkretnie rozporządzenia 702/2014 Komisji Europejskiej, które rzekomo nam wiąże ręce. W rozporządzeniu czytamy, że utratę dochodu „można obliczać albo na poziomie rocznej produkcji rolnej gospodarstwa, na poziomie upraw, albo zwierząt gospodarskich” (art. 25). Ale zużycie pasz można wliczać, tak jak i pasze z zakupu. Podstawa prawna? Rozporządzenie Rady Ministrów z 27.01.2015 r. i Informacja MRiRW dla Komisji powoływanych przez wojewodę z 10.07.2015 r. Publikujemy je w załącznikach poniżej.
Dzięki temu łatwiej jest przekroczyć granicę 30% strat w gospodarstwie. Uczulamy rolników, aby wymagali od komisji wliczania do protokołu zużycie pasz i zakup pasz. Obliczenia przedstawiamy w tabeli, załączonej niniejszego tekstu. Tak liczy Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy. W przypadkach, gdy komisje nie pomniejszały produkcji polowej o zużyte pasze czy zakup pasz, trzeba protokoły poprawić, nawet, jeśli wylądowały już w gminach czy u wojewody. Protokół nie może być jeszcze teraz zamknięty! Komisje mają prawo i obowiązek pracować do dwóch miesięcy od daty złożenia oświadczeń przez rolników o stratach i mają jeszcze miesiąc na złożenie tego u wojewody! pł