
Wiosenne Targi Ogrodnicze w Szepietowie z ofertą dla ogrodników i rolników
W weekend 12-13 kwietnia na terenach Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie odbyły się Wiosenne Targi Ogrodnicze. Przez dwa dni odwiedzający mieli okazję zapoznać się z ofertą ponad 150 wystawców z całego kraju.
W ofercie dominowały sadzonki kwiatów, drzew i krzewów ozdobnych, a także nasiona, zioła, donice, sprzęt ogrodniczy i mała architektura ogrodowa. Pojawiły się też firmy z branży odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz producenci ekologicznych nawozów. Swoje miejsce znalazło również rękodzieło i regionalne przysmaki. Na brak różnorodności nie można było narzekać. Przyjrzyjmy się bliżej temu, co się działo na Podlasiu.
Sprawdź też INSTRUKCJĘ, jak wypełnić wniosek o pomoc suszową?
Jaką wiedzę można było zdobyć na targach w Szepietowie?
Targowy program objął m.in. konferencję o rolnictwie ekologicznym, gdzie dr inż. Beata Studzińska mówiła o uprawie truskawek, malin i borówek. Swoje kulinarne pomysły zaprezentował kuchmistrz Piotr Lenart, który udowodnił, że z lokalnych produktów można wyczarować coś wyjątkowego. Uczestnicy mogli degustować potrawy przygotowane z mięsa rodzimych ras świń w ramach projektu „Dziedzictwo kulinarne”. Doradcy PODR Szepietowo przez cały czas służyli pomocą w zakresie dopłat bezpośrednich, ekoschematów i ochrony roślin i nowych przepisów.
Nie zabrakło też pokazu wykonywania palm i stroików wielkanocnych oraz warsztatów rękodzielniczych. Dużym zainteresowaniem cieszył się również pokaz rasowych królików – 20 hodowców zaprezentowało ponad 120 zwierząt.
Wiosenne Targi Ogrodnicze z nagrodami dla KGW, szkółkarzy i najmłodszych
Targom towarzyszyło kilka konkursów, w tym rywalizacja Kół Gospodyń Wiejskich pod hasłem „Wielkanocny smak i tradycja”. Jury oceniło nie tylko smak i wygląd potraw, ale też wykorzystanie lokalnych składników. Zwyciężyły „Twarożanki” z Twarogów Lackich z pasztetem wielkanocnym.
„Hitem Targów” został głóg dwuszyjkowy ‘Paul’s Scarlet’, „Najatrakcyjniejsze Stoisko” przygotowała firma DOMY Z POMPĄ, a „Najbogatszą Ofertę” zaprezentowała szkółka roślin ozdobnych Adama Andryszewskiego z Nowej Wsi Ełckiej.
Młodszych uczestników ucieszył konkurs plastyczny na projekt kartki wielkanocnej. Zwycięzcy odebrali dyplomy i upominki podczas niedzielnego finału. Na scenie wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Krzyżewie oraz Zespół Pieśni i Tańca „Szepietowo na Ludowo”. Jak co roku Szepietowo pokazało, że potrafi łączyć wiejskie tradycje z nowoczesnym spojrzeniem na ogrodnictwo i rolnictwo.
Czy w tym roku odbędzie się Regionalna Wystawa Zwierząt w Szepietowie? Dowiesz się w artykule:
Na podst. Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego