StoryEditor

Szkolenie KFPZ pod Człuchowem

Dzisiaj, 20 lutego w Jerzmionkach koło Człuchowa (Hotel Diadem) odbyło się kolejne z cyklu pięciu spotkań informacyjno-szkoleniowych organizowanych przez Krajową Federację Producentów Zbóż. Szkolenie otworzył Zbigniew Kaszuba - prezes rady nadzorczej grupy producenckiej „Rola”.
20.02.2015., 13:02h

Szkolenia finansowane z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych pozwalają rolnikom zapoznać się z różnymi aspektami produkcji rolniczej, np. zagadania rynkowe, ochrona zbóż, nawożenia itp. Regis Miola z firmy doradczej ODA Polska przybliżył perspektywy dla rynków rolniczych na świecie. Jednym ze spostrzeżeń była sytuacja na Ukrainie. Trwająca wojna powoduje tam duże zaburzenia walutowe, w tym bardzo wysoką inflację. Spadek wartości hrywny ukraińskiej powoduje zamrożenie przez ukraińskich rolników zboża i rzepaku w magazynach.  Ocenia się że 8,5 mln ton pszenicy leży w tej chwili na Ukrainie. Ponadto Regis Miola przedstawił informacje z rynków amerykańskich. Mamy tam obecnie do czynienia z ostrą zimą i nie wiadomo jeszcze czy nie wpłynie ona negatywnie na przezimowanie pszenicy. Z tego tez powodu oraz z przyczyny niskiej ceny soi na 2015 r. jest tam większe zainteresowanie rolników uprawą  kukurydzy, co spowoduje wzrost powierzchni. Pociągnie to za sobą, nawet przy dobrym przezimowaniu pszenicy zabranie powierzchni na uprawę soi. W przypadku światowych tendencji rzepaku na 2015 r. istnieje ryzyko wysokiej produkcji poprzez obniżenie plonów na Ukrainie. Nastąpi to na skutek braku kapitału rolników Ukraińskich na zakup nawozów mineralnych. Na to nakładają się niższe niż w 2014 r. zapasy rzepaku w UE o 4 mln. Wskazuje to na dobre ceny rzepaku po zbiorach w bieżącym roku.
Rafał Mładanowicz - prezes KFPZ - przedstawił wnioski z trzydniowej konferencji dotyczącej perspektyw długoterminowych dla produkcji zbóż, która miała miejsce w ubiegłym tygodniu w Brukseli. Oczywistym jest że w perspektywie  do 2030 r. ludności na świecie przybędzie o kolejne 1,5-2 mld. W związku z tym nastąpi zwiększenie koniecznych zapasów choćby na pszenicę z obecnych 200 mln t do 250 mln t. Z drugiej strony postępujące ocieplenie klimatu spowoduje przesunięcie granicy uprawy pszenicy na północ, jednak kosztem rejonów południowych. Ostatecznie oznacza to dobre perspektywy dla produkcji zbóż.
Dr Łukasz Sobiech zaprezentował ciekawy wykład o możliwości dobierania adiuwantów do środków chwastobójczych, lub herbicydów zawierający wbudowane fabrycznie adiuwanty. Natomiast dr Zuzanna Sawinska omówiła wyniki testu fungicydów wykonywanego wraz z KFPZ i redakcją „top agrar Polska”.
Kolejne szkolenia organizowane przez KFPZ będą miały miejsce w:
Zamościu 27 lutego 2015 r.
Pszczynie 6 marca 2015 r.
tcz

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 12:13