Główną przyczyną tak spektakularnego wzrostu cen cukru, jakich nie widzieliśmy od roku 2011 jest spadek globalnej produkcji na który wpływ miała pogoda, niszcząca zbiory zarówno w Indiach, jak i Tajlandii.
Indie oraz Tajlandia to dwa kraje, które są drugim i trzecim co do wielkości eksporterem cukru na świecie. O ile nie jest to aż tak tragiczna sytuacja dla krajów bogatszych, tak te biedniejsze mogą napotkać sporo trudności.
FAO przewiduje, że spadek globalnej produkcji cukru na sezon 2023 – 2024 to około 2%, czyli około 3,5 miliona ton.
Produkcja cukru w Europie
Nad Europą w okresie jesiennym, przeszły ulewne deszcze, uniemożliwiając terminowy zbiór buraków cukrowych, które do tej pory jeszcze są na polach plantatorów. Takie problemy z pogodą nie mają miejsca tylko w Polsce, ale borykają się z nimi m.in. Francja, Holandia, Niemcy oraz Wielka Brytania.
W maju 2022 roku Indie planowały po raz pierwszy od sześciu lat ograniczyć eksport cukru, aby zapobiec wzrostowi cen krajowych i potencjalnie ograniczyć eksport na ten czas do około 10 milionów ton.
Teraz jednak Indie rozszerzają ograniczenia eksportu, co ma wpływ na realne zagrożenie dla światowych dostawców.
Jak wynika z zawiadomienia Dyrekcji Generalnej Handlu Zagranicznego z 18 października, potwierdzającego zeszłotygodniowy raport Bloomberg News, rząd będzie nadal ograniczał zagraniczne wysyłki cukru po 31 października 2023 roku.
Indie w sezonie 2022–2023 i ograniczyły eksport cukru do około 6 mln ton po tym, jak deszcze ograniczyły produkcję. Na tym etapie nie jest jeszcze wiadome, jaka będzie wielkość kontyngentu na dostawy zagraniczne na lata 2023–2024.
Chociaż zakaz może obniżyć krajowe ceny w Indiach, jest to cios dla światowych producentów, od napojów gazowanych po czekoladę i wypieki.
Jak wynika z powiadomienia, ograniczenie nie dotyczy cukru wywożonego do Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych w ramach niektórych systemów kwotowych.
Polski handel zagraniczny cukrem - eksport
W I kwartale 2022 roku Polska wyeksportowała ogółem 48 396 ton cukru, za wartość 22 623 tys. euro. W I kwartale 2023 roku wolumen ten znacznie spadł i wynosił 30 206 ton. Kwota jednak była wyższa i wynosiła 26 726 tys. euro.
Polski handel zagraniczny cukrem - import
Jeżeli mowa o imporcie to w I kwartale 2022 roku Polska ogółem i to z krajów należących do UE i spoza niej, zaimportowała 10 837 ton cukru o wartości 5 281 tys. euro. W 2023 roku w I kwartale import wyniósł 8 141 ton, o wartości 7 257 tys. euro.
Średnie ceny cukru białego w krajach Unii Europejskiej
Światowe ceny cukru
Bernat Patrycja
Źródło: supplychainbrain.com/ https://www.tbsnews.net/money/ Departament Rynków Rolnych i Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich Wydział Informacji Rynkowej
Fot: envato/canva