StoryEditor

Telus, Gembicka i Mulawa: PiS zalewa Sejm uchwałami w sprawie protestu rolników

W Sejmie PiS wyszedł z wysypem uchwał dotyczących rolnictwa. W obliczu rolniczych protestów przedstawili szereg postulatów. Dominują żądania wprowadzenia embarga na towary z Ukrainy oraz odrzucenia unijnej polityki klimatycznej. Wypowiedział się m.in. Robert Telus, Anna Gembicka oraz Krzysztof Muława.
WK
08.03.2024., 12:43h

Podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa zgłoszono trzy projekty uchwał.

Telus: Obudzić Unię Europejską - obrona polskich rolników

Pierwsza uchwała dotyczyła „obrony polskich rolników”. - Zaproponowaliśmy daleko idącą uchwałę, aby obudzić Unię Europejską - uzasadniał poseł Robert Telus PiS.

Zobacz także: Sejm wzywa KE do zatrzymania importu produktów rolnych z Rosji i Białorusi

- Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa Rząd Rzeczypospolitej Polskiej do natychmiastowego wprowadzenia jednostronnie bezterminowego zakazu przywozu do Polski z Ukrainy produktów rolno-spożywczych. Wobec dalszej destabilizacji na rynkach rolnych i protestów polskich rolników Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa rząd do wynegocjowania z Komisją Europejską - po wprowadzeniu jednostronnie przez Rząd RP pełnego embarga na produkty rolne z Ukrainy - skutecznych systemowych mechanizmów celnych chroniących polskich rolników i przetwórców. – napisali posłowie Prawa i Sprawiedliwości, których zdaniem embargo powinno dotyczyć także ukraińskie towarów, który trafiają do Polski z krajów UE.

Gembicka: wzywa rząd do zaniechania działań, które ograniczą produkcję roślinną

Kolejna uchwała dotyczyła „trudnej sytuacji w rolnictwie i spełnienia postulatów strajkujących rolników” i uzasadniała ją poseł Anna Gembicka z PiS. Uchwała zobowiązuje Sejm i wzywa rząd do zaniechania wszelkich działań legislacyjnych, które mogłyby skutkować:

  • zakazaniem lub ograniczeniem produkcji zwierzęcej i roślinnej w Polsce,
  • zwiększeniem kosztów produkcji oraz nałożeniem dodatkowych obowiązków, które wiążą się z koniecznością zwiększenia nakładów w produkcji rolnej,
  • zakazaniem lub ograniczeniem produkcji wyrobów pochodzenia zwierzęcego, lub zwiększeniem kosztów ich produkcji,
  • wprowadzeniem danin od produktów pochodzenia zwierzęcego,
  • wprowadzeniem zakazu reklamy produktów pochodzenia zwierzęcego.

Uchwała wzywa także rząd do spełnienia postulatów protestujących rolników. W tym do:

  • wprowadzenie całkowitego embargo na produkty rolno-spożywcze niespełniające przyjętych w UE norm produkcyjnych z Ukrainy oraz pozostałych krajów spoza Unii Europejskiej,
  • sprzeciwienia się polityce klimatycznej Unii Europejskiej, która prowadzi do likwidacji polskiego i europejskiego rolnictwa,
  • kontynuowania pomocy finansowej polskim rolnikom.

image

Premier Tusk komentuje protest w Warszawie i zapowiada konkrety na spotkaniu z rolnikami

Mulawa: Konfederacja rząda embarga i odrzucenia polityki klimatycznej

Trzecia uchwała dotyczyła: „protestów rolników i rozwiązania trudnej sytuacji w polskim rolnictwie”. Uzasadniał ją poseł Krzysztof Mulawa. Posłowie Konfederacji żądają w niej:

  • embarga na ukraiński import towarów rolno-spożywczych,
  • odrzucenia unijnej polityki klimatycznej,
  • zaniechania działań legislacyjnych, które ograniczałby produkcję zwierzęcą.

Po dwu i półgodzinnej momentami bardzo emocjonalnej dyskusji, posłowie zdecydowali, że napiszą …kolejną wspólną uchwałę przygotowaną przez Prezydium komisji rolnictwa. Przy jej procedowaniu na posiedzenie komisji rolnictwa mają zostać zaproszeni rolnicy.

wk

Fot:Canva/X

WKWK
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 08:04