– W zeszłym roku odnotowaliśmy spadek cen mleka i wieprzowiny, ogromne areały ozimin wymarzły. To tych warunków dołożyło się jeszcze opóźnienie dopłat. W efekcie wiele gospodarstw miało zdecydowanie mniejsze dochody. W branży agro po 2015 r. zostały spore zapasy środków ochrony roślin, m.in. fungicydów, a dystrybucja zmusza do agresywnej konkurencji cenowej – mówił Marek Łuczak.
Według PAMS, spadek rynku środków ochrony roślin za 3 kwartały 2016 r. wyniósł –6,3%, a Syngenta odnotowała spadek na poziomie –5,3%.
– Dochód naszej firmy w 2016 r. utrzymał się na poziomie roku 2015, ale odnotowaliśmy lekki spadek sprzedaży w stosunku do 2015 r. – całkowita sprzedaż netto w Polsce zmniejszyła się o ok. 2% – mówił prezes Syngenty.
Marek Łuczak odniósł się także do kwestii przejęcia firmy przez chiński koncern ChemChina.
– Transakcja zostanie sfinalizowana do połowy roku, firma nadal będzie się nazywać Syngenta z siedzibą w Szwajcarii. Nie ma planu połączenia z firmą Adama – podkreślał.
Z kolei Adam Ciaś – dyrektor sprzedaży w firmie Syngenta, podkreślał, że na rynku środków ochrony roślin w segmencie kukurydzy, rzepaku i zbóż w roku 2016 firma Syngenta nadal pozostaje w czołówce.
– W 2016 r. w tych uprawach mieliśmy 19% udziału w rynku, podczas gdy rok temu i dwa lata wcześniej (2014 i 2015) było to 20% – dodał Ciaś.
Podczas konferencji prasowej przedstawiciele firmy omówili także plany na przyszłość i nowości, jakie pojawią się już w najbliższym sezonie.
– Na wiosnę proponujemy nowe rozwiązanie herbicydowe – Axial Komplett Pak, które rekomendujemy w zbożach do zwalczania chwastów 1- i 2-liściennych – mówił Dariusz Sip, dyrektor ds. wsparcia technicznego Syngenta.
Rozwiązanie to rekomendowane jest nawet do fazy drugiego kolanka (BBCH 32), do zwalczania chwastów 1- i 2-liściennych (m.in. przytulia czepna, rumian polny, chaber bławatek, komosa czy mak polny, fiołek polny, gwiazdnica, jasnota) w tym szczególnie przeciwko miotle zbożowej i przytulii czepnej. Axial Komplett Pak zawiera gotowy pakiet na 2 ha – 2 litry produktu Axial Komplett 50 EC oraz 40 g produktu Pike 20 WG. Zawiera on tym samym 3 substancje czynne: pinksaden, florasulam i metsulfuron metylu. Dawka na 1 ha to 1 l/ha preparatu Axial i 20 g/ha preparatu Pike. Rozwiązanie to zarejestrowane jest w pszenicy ozimej i jarej, jęczmieniu jarym i pszenżycie ozimym.
– Kolejną nowością jest fungicyd Carial Flex przeznaczony do zwalczania zarazy ziemniaka. Jego skuteczność w tej materii jest bardzo wysoka, ponieważ wg Euroblight wynosi 4,4 – dodaje Sip.
Preparat ten ma działanie wgłębne i powierzchniowe, w roślinie przemieszcza się translaminarnie. Jest to koncentrat w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej, do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w zwalczaniu zarazy ziemniaka. Zawiera on 2 substancje czynne: mandipropamid (związek z grupy amidów) – 250 g/kg oraz cymoksanil (związek z grupy iminoacetylomoczników) – 180 g/kg. Preparat zarejestrowany jest w ziemniakach. Zalecana dawka jednorazowego zastosowania wynosi 0,6 kg/ha. Środek można stosować od początku fazy zakrywania międzyrzędzi (10% zakrycia powierzchni gleby) do początku fazy zamierania rośliny uprawnej (początek żółknięcia liści) (BBCH 31–91).
Dariusz Sip zapowiedział także wprowadzenie na polski rynek w 2018 r. zupełnie nowej substancji z grupy karboksyamidów, która funkcjonuje pod nazwą solatenol (zwyczajowa nazwa chemiczna: benzovindiflupyr).
– Solatenol po raz pierwszy został zarejestrowany w formie produktu handlowego w 2012 r. w Paragwaju, w 2014 r. zarejestrowano jego mieszaninę z azoksystrobiną w Brazylii – głównie przeciwko rdzy soi. W 2016 r. pojawił sie we Francji, a już niebawem dostępny będzie także w Niemczech – wyjaśniał Dariusz Sip.
Solatenol ma być zarejestrowany w zbożach do zwalczania takich chorób, jak: septorioza liści, rdze, plamistość siatkowa czy rynchosporioza.
Ostatnią nowością zaprezentowaną na ten sezon jest fungicyd Spyrale 475 EC (fenpropidyna + difenokonazol) zarejestrowany w buraku cukrowym do zwalczania chwościka buraka, mączniaka prawdziwego buraka, rdzy buraka oraz brunatnej plamistości liści. Jest to koncentrat do sporządzania emulsji wodnej. Ma działanie zapobiegawcze i interwencyjne. Zalecana dawka to 1 l/ha.
– Preparat ten ma nowy wymiar w strategii antyodpornościowej w przypadku walki z chwościkiem buraka – podkreślał Dariusz Sip.