StoryEditor

#toptraktory – Zetor

W siódmym dniu #toptraktorowej serii udajemy się do naszych południowych sąsiadów. Polska jest dziś najlepszym rynkiem eksportowym Zetora. Sprawdź, jak było wcześniej…
09.12.2017., 01:12h

Gdy po II wojnie światowej Czechosłowacja pilnie potrzebowała ciągnika rolniczego, władze zarządziły przekształcenie zakładu zbrojeniowego w fabrykę traktorów. Tak powstała firma Zetor. 15 marca 1946 roku w fabryce Zbrojovka Brno następuje przekazanie pierwszych trzech ciągników Z 25 klientom. Chociaż ciągnik o średniej wielkości, typu Zetor 25 był właściwie przeznaczony dla krajowego rolnictwa, to stał się eksportowym szlagierem, ponieważ był niezawodny, funkcjonalny i niedrogi. Również przez następne dziesięciolecia ciągniki Zetor mogły z powodzeniem dotrzymywać kroku zachodnim konkurentom.


W 1947 roku powstał jednocylindrowy odpowiednik Z 25 czyli Zetor 15. Była to oszczędniejsza alternatywa dla mniejszych gospodarstw. Model 25 był przez lata ulepszany i modyfikowany poprzez zmianę skrzyni biegów, udoskonalenie tablicy rozdzielczej, resorowane siedzenie, hydrauliczny trzypunktowy układ zawieszenia, blokadę mechanizmu różnicowego czy nastawny rozstaw kół przednich i tylnych. Na zdjęciu powyżej model 25 K.

Odpowiedzią na ówczesny popyt był projekt ciągnika Zetor 30. Wykorzystano w nim system bezpośredniego wtrysku paliwa (jeden z pierwszych w świecie), zapewniający obniżenie zużycia paliwa oraz wyposażono ciągnik w hydrauliczny podnośnik pługa o nowym rozwiązaniu konstrukcyjnym. Ciągnik ten otrzymał złoty medal na wystawie rolniczej w Pradze w 1948 roku, ale jeszcze w tym roku wydano nakaz wstrzymania jego produkcji – Rada Narodowa podjęła decyzję, że potrzebne są ciągniki o wyższej mocy. Wyróżnienie odchodzi w niepamięć. W 1949 roku osiągnięto poziom 10 000 sprzedanych ciągników, a siedem lat później firma wprowadza pierwszy pojazd gąsienicowy. 

Z początkiem lat 60 następuje modernizacja ciągnika Super 35 na potrzeby eksportu do takich krajów jak Birma, Ghana oraz Irak. Do 1968 roku wyprodukowano ich ponad 150 000 sztuk. W tym samym roku swój początek ma seria ciągników Crystal przeznaczona do najcięższych prac w gospodarstwie. W tej dekadzie doszło do współpracy firmy Zetor z polskim Ursusem czego wynikiem był ciągnik C-4011, którego produkcja trwałą aż do roku 1992. 

Koniec lat 70, a początek 80 oznaczał dla marki Zetor rekordową liczbę wyprodukowanych ciągników. Będąc w silnej pozycji firma szukała kolejnych ścieżek sprzedaży ciągników i tak 1983 Zetor pojawił się na rynku Stanów Zjednoczonych. 

Ostatnia dekada to rozszerzenie i przekształcenie wcześniejszych modeli w dzisiejsze serie Proxima i Forterra. Na targach Agritechnica 2017 swoją premierę miała seria Hortus, która ma się pojawić w 2018 roku. Od rozpoczęcia działalności firma Zetor eksportowała swoje produkty do 136 krajów, a całkowita liczba sprzedanych traktorów w 2015 roku przekroczyła 1,3 miliona.
pju
Fot. firmowe

Zobacz także:
#toptraktory – Ursus
#toptraktory – Massey Ferguson
#toptraktory – Kubota
#toptraktory – Deutz-Fahr
#toptraktory – JCB
#toptraktory – Landini

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 16:49