StoryEditor

Ubezpieczenia upraw i zwierząt po nowemu

Szerszy dostęp do ubezpieczeń upraw rolnych z dopłatą budżetową, a także rozwiązania służące upowszechnieniu ubezpieczeń obejmujących wszystkie rodzaje ryzyk występujących w rolnictwie – to główne cele nowelizacji przepisów, które planuje rząd Beaty Szydło.
16.03.2016., 12:03h

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Rząd podjął też uchwałę w sprawie udzielenia zgody na dokonanie notyfikacji Komisji Europejskiej projektu zmiany programu pomocowego w zakresie dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Co z tych zmian wynika dla rolników?

Ubezpieczenia rolne mają być powszechne

Według przyjętego projektu nowelizacji ustawy ubezpieczenia rolne mają być powszechne. Osiągnięcie tego celu mają zagwarantować zapisy umożliwiające producentom rolnym szerszy dostęp do ubezpieczeń upraw rolnych z dopłatą budżetową do składki ubezpieczenia, a także rozwiązania służące upowszechnieniu ubezpieczeń pakietowych, tj. obejmujących wszystkie rodzaje ryzyk występujących w rolnictwie – z zachowaniem możliwości wyboru przez rolnika jednego rodzaju ryzyka do ubezpieczenia. 

Wyższa dopłata z budżetu

Dopłata z budżetu państwa do składki ubezpieczeniowej wyniesie do 65% składki. Dopłata w tej wysokości będzie przysługiwała do ubezpieczenia upraw rolnych, gdy producent rolny zawrze umowę zawierającą pakiet rodzajów ryzyka – w przypadku określenia przez zakład ubezpieczeń stawki taryfowej nie przekraczającej 9% sumy ubezpieczenia.

Dla upraw prowadzonych na użytkach rolnych klasy V i VI stawka taryfowa będzie mogła być zwiększona odpowiednio do: 12 proc. i 15 proc. sumy ubezpieczenia tych upraw. W przypadku umowy ubezpieczenia od pojedynczego rodzaju ryzyka lub łącznie od kilku wybranych rodzajów ryzyk – gdy dojdzie do przekroczenia stawek: 9, 12, 15% – dopłata z budżetu nie będzie przysługiwać.

W przypadku ubezpieczenia zwierząt gospodarskich utrzymana zostaje stawka 0,5% sumy ubezpieczenia, uprawniającej do dopłaty budżetowej. Jeśli dojdzie do przekroczenia tej stawki, dopłata budżetowa do 65% nie będzie przysługiwać.

Będzie więcej ubezpieczonych?

Autorzy nowelizacji zakładają, że nowe przepisy powinny zachęcić producentów rolnych do ubezpieczania upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Aktualnie najczęściej zawierane umowy ubezpieczenia dotyczą pojedynczych rodzajów ryzyk, ale na ogół nie dotyczą suszy. Dlatego wprowadzenie możliwości zawarcia przez producenta rolnego umowy ubezpieczenia zawierającej pakiet rodzajów ryzyk ma umożliwić również ubezpieczenie od suszy.

Rząd planuje, że nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2017 r.

oprac. bcz na podstawie KPRM

 Fot. Sierszeńska

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. styczeń 2025 18:37